• YARIM ALTIN
  6.910,00
  % -0,71
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1221
  % 0,26
 • € EURO
  33,8084
  % 0,52
 • £ POUND
  39,4748
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,3266
  % 0,16
 • РУБ RUBLE
  0,3370
  % 1,05
 • BITCOIN/TL
  1593413,449
  % 0,27
 • BIST 100
  9.358,39
  % -0,17

İhracatını her geçen yıl artıran iklimlendirme kesimi ISK- SODEX’e hazırlanıyor

İhracatını her geçen yıl artıran iklimlendirme kesimi ISK- SODEX’e hazırlanıyor

Son 4 yılda 570 milyar dolarlık bir bedel elde eden küresel iklimlendirme bölümü, Avrasya Bölgesi’ndeki birinci ve en büyük buluşması olan ISK -SODEX’te bir ortaya gelecek. 25 yıldır tertipli olarak organize edilen ve bu yıl 25-28 Ekim 2023 tarihleri ortasında “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuarda iştirakçiler, ısıtma-soğutma sistem ve elemanları, yalıtım eserleri, sıhhi tesisat eserleri ve iklimlendirme, klima, havalandırma sistemleri üzere birçok ana başlık altında eserlerini sergileme fırsatı bulacak.

Son 4 yılda yüzde 13,23’lük bir büyümeyle 570 milyar dolarlık paha elde eden dünya iklimlendirme bölümü, Türkiye de ise yüzde 43 oranındaki büyümesiyle üretim ve ihracatını artırma gayesiyle çalışmalarını sürdürüyor. Küresel iklimlendirme pazarı, tüketicilerin etraf dostu ve tasarruflu eser talepleri doğrultusunda gelecek yıllar için milyarlarca dolarlık ticarete hazırlanırken, dalının Avrasya Bölgesi’ndeki birinci ve en büyük buluşması olan ISK-SODEX ISTANBUL, bölümün global ticaretine kıymetli katkılar sağlamaya devam ediyor. “Sağlıklı İklimlendirme Çözümleri” mottosuyla İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek fuar, 2023’te ısıtma, soğutma, klima, havalandırma, yalıtım, pompa, vana, tesisat, su arıtma, yangın, havuz ve güneş gücü sistemleri başta olmak üzere iklimlendirme dalı temsilcileriyle birlikte Avrupa, Asya ve Amerika üzere dünyanın her köşesinden 90 bin ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyor. Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar, fuarın dünya pazarından yüzde 1,5’luk hisse alarak dış ticaret fazlası veren bir dal olmayı hedeflediğini belirterek, Türkiye iklimlendirme bölümünün ticaret hacmine son 5 yılda düzenledikleri her fuar sonrasında yaklaşık 500 milyon dolarlık katkı sağladıklarının altını çizdi.

İklimlendirme bölümünün Avrasya’daki en büyük buluşma noktası

ISK-SODEX ISTANBUL organize edilmeye başlandığı 1997 yılından bu yana iklimlendirme bölümündeki son trendleri ve gelişmeleri takip etmek isteyen üretici ve bölüm profesyonellerinden ortalama 13 bin yerli ve yabancı iştirakçi firmaya ve 1 milyon 200 bin ziyaretçiye konut sahipliği yaptı. 2021 yılında 86 binden fazla bölüm profesyoneli ve ziyaretçiye konut sahipliği yaparak yabancı ziyaretçi sayısını yüzde 27 artıran ISK-SODEX ISTANBUL, 53 ülkeden 300 profesyonel satın almacının katıldığı B2B İkili İş Görüşmeleri ile de Türkiye iklimlendirme dalının yeni ihracat iş birlikleri gerçekleştirmesine imkan tanıdı. Fuara Özbekistan, İtalya, Hindistan, Fransa ve Almanya’dan firmaların ağır iştiraki olurken, sergilenen eser ve son teknolojilere İran, Irak, Ukrayna, Kosova, Özbekistan, Belçika, Fas, Gana, Hollanda ve İngiltere’den ziyaretçiler ağır ilgi gösterdi.

ISK-SODEX ISTANBUL’dan her fuar sonrası dala 500 milyon dolarlık katkı

Gelişen teknolojiler ve doğayı muhafaza anlayışıyla, yenilenebilir güç, hibrid ve güç tasarrufu sağlayan sistemlere olan ilgi her geçen gün artıyor. Bu farkındalıkla ISK-SODEX ISTANBUL, dinamik yapısı, artan üretim kapasitesiyle küresel ticaret hacmini her yıl nizamlı olarak artıran iklimlendirme kesiminden binlerce firma ve bölüm profesyoneline iş irtibatları kurma ve ikili iş görüşmeleri gerçekleştirme imkanı sunuyor. Son yıllarda yaşanan gelişmelerin tesiriyle küresel iklimlendirme pazarının önümüzdeki 10 sene içerisinde ticaret hacmini süratle büyüteceğini anımsatan Hannover Messe Sodeks Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Annika Klar, “Coğrafi olarak kıymetli bir noktada yer alan Türkiye’de de iklimlendirme kesimi hedeflediği ihracat sayılarına ulaşıyor. Bu şuurla de Türkiye’nin ticaret hacmine ISK-SODEX ISTANBUL olarak son 5 yılda düzenlediğimiz her fuar sonrasında ortalama 500 milyon dolarlık bir ticaret hacmi ile dayanak olduk. Büyüme ivmesine ISK-SODEX ISTANBUL’un değerli bir katkıda bulunduğu Türkiye iklimlendirme dalı 2020 yılında 4,6 milyar dolar, 2021 yılında 6,1 milyar dolar ihracat gerçekleştirirken, 2022 yılında yeni bir rekor olan 6,7 milyar dolar sayısına ulaştı” açıklamasında bulundu.

ISK-SODEX’le bölge iktisadı canlanacak

25 – 28 Ekim 2023 tarihleri ortasında 11 salonda ve 50 bin metrekare alanda düzenlenecek fuara tüm dünyadan binden fazla üreticinin katılması ve rekor sayıda ziyaretçinin uğraması bekleniyor. ISK-SODEX ISTANBUL, iştirakçilerinin yeni eser kümeleri ve teknolojilerinin lansmanlarına taban hazırlamasının yanı sıra hem yeni iş kontakları kurmalarına hem de kesime yeni giren firmaların pazara daha rahat giriş yapmasına imkan tanıyor. İleri teknolojiyle tasarlanan eserlerin sergilendiği fuarda memleketler arası alıcılar aradıkları tüm segmentlerde eserlere ulaşabilirken, verimliliği yüksek iklimlendirme eserleri, pak hava üniteleri, düşük güçlü ve etraf dostu eserler, dijital ve hijyenik soğutucular, yeni jenerasyon global ısınma potansiyeli düşük olan yahut doğal soğutucu akışkana sahip aygıtlar ve iç ortam hava kalitesini artıran ısı geri kazanımlı havalandırma aygıtları üzere son teknolojileri de takip etme imkanı buluyor. Fuar, memleketler arası ziyaretçi sayısıyla da bölge iktisadına önemli bir katkı sunarken, dolaylı olarak ulaşım, konaklama, yeme-içme üzere bölümlere de müspet bir katkı sağlıyor.

-iDeal Haber Merkezi-

YORUMLAR YAZ