• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2185529,733
  % -1,61
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarında süratli artış

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarında süratli artış

İstanbul’da dışarıda yenen yemek fiyatlarındaki yıllık artış Ocak’ta tekrar üç haneli düzeylere yükseldi.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) datalarına nazaran, dışarıda yenen yemek kümesinde Ocak ayında fiyatlar bir evvelki aya nazaran yüzde 14,92 arttı. Bir evvelki yılın tıpkı devrine nazaran artış ise yüzde 102,47 olarak kaydedildi. Böylece Aralık ayında bu kümede görülen çift haneli yıllık enflasyonun akabinde Ocak ayında yine üç haneli enflasyon izlendi.

Dışarıda yenen yemek kümesindeki Ocak ayında gerçekleşen aylık artış besin harcamalarındaki artışı da geride bıraktı. İTO bilgilerine nazaran İstanbul’da besin harcamaları Ocak’ta bir evvelki aya nazaran yüzde 6,07 arttı. Besin kümesinde yıllık artış da yüzde 83,79 oldu.

Dışarıda yenen yemek kümesindeki artış genel perakende fiyatları ve toptan fiyatlardaki artışı da geride bıraktı. İstanbul’da perakende fiyatlar Ocak’ta aylık yüzde 5,94; toptan fiyatlar da yüzde 5,52 arttı.

Sektöre fiyat sabitleme daveti yapılmıştı

Ocak ayında dala fiyat sabitleme daveti yapılmıştı. Bloomberg HT yayınına katılan TÜRES Lideri fiyat sabitleme daveti yaptıklarını ve kesimin değerli kısmının da buna uyduğunu söylemişti.

24 Ocak’ta katıldığı yayında Bingöl şu sözleri kullanmıştı: Pandemide çok sorunlu bir periyot geçirdik. Pandemiden en çok etkilenen bölümlerden biriydik. Pandemi sonrasında insanların harcama parametreleri değişti. Biz hiç varsayım etmediğimiz halde iş yapmaya başladık. Yüksek enflasyonla bir arada temel mal ve besinlerde önemli artış oldu. İnsanların da çok ağır teveccühüyle bir arada büyük bir uçurum oldu. Çok lüks segmentteki lokanta ve kafeler ve alt segment kaldı, orta kesim maalesef azaldı. Olağan turizmi de dikkate almak lazım. Fiyatlar çok ancak çok yükseldi. Üst segment lokantalarda yer bulunmuyor, çok âlâ iş yapılıyor oralarda. Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Nureddin Nebati bir davet yaptı. Evvel marketler fiyat sabitlemeye gitti. Sonra Dolmabahçe’de iktisat paketini açıklarken tüm dallardan fiyat sabitlemesi takviyesini bekliyorum. Biz de buna karşılıksız kalamazdık. Sayın Bakanımız birebir vakitte derneğimizin Yüksek İstişare Konseyi üyesi. Biz de bu kampanyayı başlattık. Biz şunu öncelemeye başladık. Beşerler yüksek fiyatlar hasebiyle lokantalara gelmemeye başladı. Toplumsal medyada daima gündem bu. Biz de sabit fiyat daveti yaptık. Bölümün büyük kısmı de -çok şaşıracaksınız ama- buna uydu.

YORUMLAR YAZ