• YARIM ALTIN
  5.428,00
  % -0,27
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5030
  % 0,18
 • € EURO
  28,8788
  % 0,27
 • £ POUND
  33,2417
  % 0,12
 • ¥ YUAN
  3,7674
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,25
 • BITCOIN/TL
  758125,629
  % -2,48
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Kılıçdaroğlu’ndan SPK’nin önünde istifa daveti: Zelzele bölgesindeki 380 bin tasarruf sahibi soyuldu

Kılıçdaroğlu’ndan SPK’nin önünde istifa daveti: Zelzele bölgesindeki 380 bin tasarruf sahibi soyuldu

Dün gece yarısı sarsıntı bölgesinden dönen CHP önderi Kılıçdaroğlu, SPK önüne gitti ve SPK Lideri İbrahim Ömer Gönül’ü istifaya çağırdı.

Karamanmaraş merkezli iki büyük zelzelenin akabinde afet bölgelerine giden ve döndükten sonra Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) gideceğini söyleyen CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaoğlu, beraberindeki heyetle birlikte bugün heyet önünde açıklama yaptı.

Deprem bölgesinde yaşayan 380 bin küçük tasarruf sahiplerinin soyulduğunu tabir eden Kılıçdaroğlu, SPK Lideri İbrahim Ömer Gönül’ü istifaya çağırdı. “İstanbul Menkul Değer Borsası ne gerekiyorsa yapsın, onlar da istifa etsinler” diyen Kılıçdaroğlu, “Zarar eden, soyulan bütün depremzedelere tamamının paralarını iade edin. Soyguna müsaade vermeyeceğim. Kâfi ya, kâfi artık! Bu ülkede herkes soyulacak, biz seyirci mi kalacağız. Seyirci kalmayacağız!” dedi.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Deprem bölgesine gitmeden evvel Sermaye Piyasası Kurulu’na geleceğimi ve küçük tasarruf sahiplerinin nasıl ziyan ettiğini, detayları sayın liderden öğreneceğimi söz etmiştim. Zelzele bölgesinden dün gece yarısı geldik, bugün sabah buradayım. Evvel sayın lider görüşecek dediler fakat sonra lider görüşmekten imtina etti. Anladığım kadarıyla Saray’dan gerekli müsaadesi alamadı. Şunu açık ve net söz etmek istiyorum, Türkiye’de hiç kimsenin soyulmasını asla ve asla müsaade vermek üzere bir geleneğimiz yoktur. Hele hele daha molozlar temizlenmeden, enkaz altında beşerler yatarken, zelzele bölgesinde yaşayan küçük tasarruf sahiplerinin soyulmasına asla müsaade veremem.

“BU ÜLKEDE HİÇ KİMSE SAHİPSİZ DEĞİLDİR”

Bir daha söz edeyim, sayı olarak da yaklaşık, deprem bölgesinde yaşayan 380 bin tasarruf sahibi açık ve net ifad ediyorum soyulmuştur. Zelzele sırasında bir insanın soyulması ne demektir? Ve bunu bir kurum yapıyorsa, bir kurumun şemsiyesi altında yapılıyorsa, bu herkesin itiraz etmesi gereken bir tablodur. Bu ülkede hiç kimse sahipsiz değildir. Cumhuriyet kurulurken şu söylenmiştir, ‘Cumhuriyet özellikle kimsesizlerin kimsesidir’ diyor. Sarsıntı bölgesinde beşerler bir canı daha nasıl kurtarırım diye uğraş ederken, beşerler nasıl geçiniriz diye çadır beklerken, 380 bin küçük tasarruf sahibinin sarsıntı anında soyulmasını asla kabul etmiyorum.

Açık tabir ediyorum, lider istifa etsin. İstanbul Menkul Değer Borsası ne gerekiyorsa yapsın, onlar da istifa etsinler. Zarar eden, soyulan bütün depremzedelere tamamının paralarını iade edilmesi lazım. Arkadaşlarımla birlikte burada olmamın temel nedeni de bu aslında. Soyguna müsaade vermeyeceğim. Kâfi ya, kâfi artık ya! Bu ülkede herkes soyulacak, herkes soyulduğu vakit biz seyirci mi kalacağız. Seyirci kalmayacağız.”

Birgün

YORUMLAR YAZ