• YARIM ALTIN
  8.509,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  32,4995
  % 0,15
 • € EURO
  34,8131
  % 0,23
 • £ POUND
  40,6443
  % 0,45
 • ¥ YUAN
  4,4905
  % 0,21
 • РУБ RUBLE
  0,3456
  % 0,36
 • BITCOIN/TL
  1997822,723
  % -3,13
 • BIST 100
  9.542,65
  % 0,13

Pandeminin iç mimariye etkisi

Pandeminin iç mimariye etkisi

Korona virüs pandemisinin müşterek temizlenme süreci başlattığını dile getiren İç Mimar Nur Gül Arslan, “Kendimizi, ailemizi destek olmak yerine fiziki şekilde sosyalleşemediğimiz günlerde içimize döndük, kendimizi keşfettik. Tam da bu esnada deneye deneye bedenimize, ruhumuza, sağlığımıza, psikolojimize güzel gelenleri bulduk. Bizlere güzel gelmeyen, güzel hissettirmeyen kâffesi eşyalardan, alışkanlıklardan ve ayrıca insanlardan arınmaya başladık. Hayatlarımızda deme aramaya başladık. Daha yoğun bağlar kurmaya, içten bulduğumuz, şen hissettiğimiz insanlara, mekanlara, doğaya yahut doğallığa yöneldik” niteleyerek konuştu.

“Atıl eşyalar enerjimizi tüketiyor”
Tüm bu kazanımların yaşanılan mekanlara da yansıdığını kail Arslan, “Vakit geçirdiğimiz mekanların fonksiyonelliğiyle estetiği ehemmiyet kazanmaya başladı. İç mekanlarda geçirdiğimiz levent boylu saatler eşyalarımızla yüzleşmemize etken oldu. Temasta gittiğimiz azalmayı, iç mekanlara da yansıttık. Atıl eşyaların, işlevsiz objelerin enerjimizi tükettiğinin farkına vardık” halinde konuştu.

“İç mimari disiplini israfın önüne geçer”
Mekanların işlevselliği dair iç mimarinin önemine yer veren Arslan, “Planlanmamış, projelendirilmemiş uygulamaların kararı hem hayat kalitemizi menfi etkiliyor bununla birlikte materyal israfına etken oluyor. İç mimari disiplini bu israfın önüne devredilmek ve optimize pınar kullanımıyla azami faydayı iletmek kabilinden mekan tasarlamayı şiar edinir, amaçlar. İnsan ve mekan değme devir uzlaşma süresince olmalı. Yerel malzemenin ve işçiliğin kullanması bundan sonra şişman ehemmiyet bildirme etmekte. Bu, hem pınar israfına dur deyip bununla birlikte bu sayede pınar israfından kaçınırken, müşterek taraftan hâlâ konuşu ve gayrı müşterek taraftan da hâlâ samimi, tabii mekanlar oluşturmamızı sağlar. Mekanda kullanılması planlanan değme objenin lüzumlu müşterek gayeye fariza yazar etmediğini sorgulamalıyız” niteleyerek konuştu.

iha.com.tr üstündeki duyum ekspoze halinde yayınlanmaktadır. Haberin video, foto ve metnine Abone panelinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: IHA

YORUMLAR YAZ