• YARIM ALTIN
  5.383,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5012
  % 0,10
 • € EURO
  28,8289
  % -0,04
 • £ POUND
  33,4457
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2787
  % 0,80
 • BITCOIN/TL
  757958,412
  % -1,42
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Pay geri alımlarında stopaj sıfırlandı

Pay geri alımlarında stopaj sıfırlandı

Borsaya takviye kapsamında gündeme gelen pay geri alımlarına yönelik vergi muafiyeti Resmi Gazete’nin yinelenmiş sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran tam mükellef şirketlerin iktisap ettikleri kendi pay senetleri yahut paydaşlık hisselerine ait olarak dağıtılmış kâr hissesi sayılan meblağlar üzerinden yüzde 0 oranında tevkifat yapılacak.

Daha evvel bu oran yüzde 15 düzeyindeydi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin zelzelenin akabinde süreçleri durdurulan borsa ile ilgili, kurumların pay geri alımlarında stopajın sıfırlanması için talimat verdiği belirtilmişti.

SPK da önlemler açıkladı

Sermaye Piyasası Konseyi (SPK) da zelzelenin tesirlerini telafi etmek maksadıyla bir dizi önlem açıkladı.

SPK tarafından yapılan açıklamaya nazaran yürürlükte bir geri alım programı olup olmadığına bakılmaksızın hisseleri borsada süreç gören iştiraklerin ve bunların bağlı iştiraklerinin hisse geri alım süreçlerinin kolaylaştırılmasını ve yatırımcıların korunmasını teminen yapılacak ikinci bir duyuruya
kadar; hisseleri borsada süreç gören halka açık iştiraklerin, genel şura kararı aranmaksızın, yapılacak birinci genel heyette ortakların bilgisine sunulmak üzere, idare konseyi kararı ile geri alım programı başlatabileceğine, idare heyeti kararında geri alımın emeline, geri alım programının öngörülen azami mühleti, alınacak azami hisse adedi ile kullanılacak azami fon fiyatına yer verilmesi gerektiğine ve kelam konusu idare şurası kararının Heyetin özel durum açıklamalarına ait düzenlemeleri çerçevesinde kamuya açıklanmasına karar verildi.

Aynı biçimde hisseleri borsada süreç gören halka açık iştiraklerin bağlı iştiraklerinin da, genel heyet kararı aranmaksızın, yapılacak birinci genel konseyde kendi ortaklarıyla birlikte ana iştirakin ortaklarının bilgisine sunulmak üzere, idare şurası kararı ile geri alım programı başlatabilmesi, bu idare heyeti kararının da birinci unsurdaki asıllara tabi olması mümkün olacak.

Yürürlükte bir geri alım programı olan halka açık iştiraklerin ve bağlı iştiraklerinin, geri alım programlarına, idare heyetlerince ayrıyeten bir karar alınmasına gerek olmaksızın bu kararda belirtilen kurallar ile devam edebilecekler.

SPK’nın prensip kararı çerçevesinde geri alınan hisselerin, geri alındığı tarihten itibaren 30 günlük müddet boyunca satılamamasına ve 30 günlük müddetin hesaplanmasında “ilk giren birinci çıkar” sisteminin uygulanmasına karar verildi.

YORUMLAR YAZ