• YARIM ALTIN
  4.027,00
  % 0,84
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1161
  % 0,13
 • € EURO
  20,7518
  % 0,59
 • £ POUND
  23,6299
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7808
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,32
 • BITCOIN/TL
  522605,335
  % 1,11
 • BIST 100
  %

PCE fiyatları, CFTC ve Baker Hughes raporları, ECB’nin faiz artırımlarının tesiri – Piyasalarda neler oluyor?

PCE fiyatları, CFTC ve Baker Hughes raporları, ECB’nin faiz artırımlarının tesiri – Piyasalarda neler oluyor?

Investing.com – Intel, çip üretimi segmenti için bir tasa kıssası anlatıyor. ABD, Fed’in asıl önemsediği enflasyon ölçütüne ait Aralık ayı bilgilerini açıklıyor. Lakin gelecek hafta 25 baz puanlık faiz artırımı beklentilerini sarsmak için büyük bir şok gerekecek. Kredi büyümesinin, Aralık ayında keskin bir formda yavaşlaması nedeniyle Euro Bölgesi iktisadı, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) faiz artışlarına beklenenden daha süratli reaksiyon veriyor olabilir. Petrol direnci kırıyor ve Asya’nın en varlıklı adamının kâğıt üzerindeki serveti, çarpıcı bir raporun akabinde alev alev.

İşte 27 Ocak Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. PCE fiyatları ve şahsî harcama verileri

Dördüncü çeyrek GSYİH büyümesine ait şaşırtan derecede güçlü bir ön datanın akabinde ABD, Fed’inen çok değer verdiği bir enflasyon ölçümünü paylaşacak: Aralık ayı için çekirdek ferdî tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE).

Tüketici fiyat endeksi ile ölçülen manşet enflasyon, son altı aydır istikrarlı bir formda düşüyor olabilir fakat çekirdek PCE enflasyonu, son vakitlerde düşüş eğilimine girdi ve Fed, gelecek haftaki siyaset toplantısı öncesinde bu eğilimin devam ettiğini görmek isteyecektir.

Analistler, fiyat artışında %0,3’lük mütevazı bir hızlanma beklerken yıllık oranın %4,7’den %4,4’e gerilediği düşünülüyor. Gelecek hafta 25 baz puanlık bir artışa kesin gözüyle bakılan ortak iddiası değiştirmek için büyük bir farklılık gerekecek.

Ayrıca Aralık ayına ait askıda konut satış bilgileri ile ferdî gelir ve harcama sayılarının yanı sıra Michigan Tüketici Hissiyatı endeksinin son okuması da yayımlanacak.

2. ECB faiz artırdıkça Euro Bölgesi’nde krediler yavaşlıyor

ECB’nin faiz artışları şimdiden tesirini göstermeye başladı. Özel daldaki şirketleree ve hanehalklarına verilen krediler, Aralık ayında, Nisan 2021’den bu yana en yavaş oranda büyürken finansal olmayan şirketlere verilen krediler, bilhassa sert bir halde yavaşladı.

Bankanın aylık nakdî bilgilerinde detaylı olarak açıklanan bu tesir, 200 baz puanlık sıkılaştırmanın, Euro Bölgesi iktisadı üzerinde geçmişe kıyasla daha süratli tesir ettiğini gösteriyor. Bunun, bankayı önümüzdeki hafta faizleri 50 baz puan artırmaya ikna etmeye yetip yetmeyeceği ise farklı bir soru. Piyasa şu anda bankanın bir sonraki toplantısında, 50 baz puanlık arka arda iki artış ihtimalini yüksek olarak fiyatlıyor.

Haber üzerine euro, erken saatlerdeki ufak karlarını bilakis çevirdi lakin yeniden de yaşadığı düşüş, %0,1 oranında oldu. Bununla birlikte 10 yıllık Euro Bölgesi tahvil getirileri; ECB’nin, bölgedeki ahengi test eden bir sakinliği tetikleyebileceği telaşıyla 10 baz puan kadar yükseldi.

3. Pay senetleri düşüşle açılmaya hazırlanıyor; Intel, büyük bir kaybın akabinde altüst oldu

Perşembe günü çip üreticisi Intel’den (NASDAQ:INTC) gelen telaş verici derecede zayıf bir rapor ve kılavuzun tesiriyle, ABD borsaları düşüşle açılacak. Intel, satışlarda beklenenden iki kat daha büyük bir düşüş olduğunu bildirdi. Ayrıyeten içinde bulunduğumuz çeyrekte ziyan edeceğini ve global PC sevkiyatlarının, bu yıl kestirim aralığının alt hududunda olacağını söyledi.

Intel, 2023 karlarının neredeyse tamamını silerek piyasa öncesinde yaklaşık %10 paha kaybetti.

Teknoloji pay senedi vadeli süreçleri, Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) üzere öbür çip üreticilerinin de tesiriyle düşük performans gösterdi. Nasdaq 100 %0,4 ve S&P 500 %0,2 düşerken Dow Jones büyük ölçüde yatay seyretti.

Hisse senetleri; Tesla (NASDAQ:TSLA) ve Chevron (NYSE:CVX) üzere daha olumlu kıssalara odaklanmak için Intel, Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve IBM ‘den (NYSE:IBM) gelen zayıf sayıları absorbe ederek çıkar döneminin en ağır haftasını daha yüksek bitirecek üzere görünüyor.

Chevron, dördüncü çeyrek kazanç kestirimlerini ıskalamıştı fakat hafta başında yaptığı 37 milyar dolarlık geri alım duyurusuyla payları takviye görecek. Cuma günü raporlama yapacak öbür şirketler ortasında American Express (NYSE:AXP), Charter Communications (NASDAQ:CHTR), Colgate-Palmolive (NYSE:CL) ve HCA (NYSE:HCA) yer alıyor.

4. Adani’deki satışlar sürat kazandı

Gautam Adani’nin, direkt ve dolaylı olarak denetim ettiği pay senetlerindeki satışlar, Hindenburg Research’ün hafta başında yayımladığı kısa raporun akabinde daha da derinleşti.

Portföy şirketlerinin değerlemesi sayesinde hafta başında kağıt üzerinde Asya’nın en varlıklı adamı olan Adani’nin imparatorluğu, bu hafta 50 milyar doları kaybetti. Holdingin amiral gemisi Adani Enterprises (NS:ADEL), Mumbai’de gün içinde %20’ye varan bir düşüş yaşadı ve %18,5’lik bir düşüşle kapanmadan evvel zar sıkıntı toparlandı.

Adani’nin kümesi, Hindenburg’a karşı yasal süreç başlatmayı araştırdığını söyledi. Buna rağmen yatırımcı Bill Ackman, raporu “son derece muteber ve uygun araştırılmış” olarak övdü.

5. Petrol direnci kırdı; CFTC pozisyonlama dataları bekleniyor

Rusya’nın, Avrupa ve ABD’nin Ukrayna’ya ağır silahlar gönderme kararlarına karşılık vermesiyle, jeopolitik risk primlerinin, yakın gelecekte yine yükselebileceğine dair işaretlerin ortasında ham petrol fiyatları direnci kırarak %1,5 artışla süreç gördü.

WTI %1,6 artışla 82,30 dolara yükselerek iki ayın en yüksek düzeyini test ederken Brent %1,6 artışla 88,83 dolara ulaştı.

Emtia Vadeli Süreçler Ticaret Kurulu (CFTC), net uzun durumun altı yılın en düşük düzeyine yakın olduğu bir vakitte, ham petroldeki spekülatif girişler hakkında raporunu paylaşacak. Baker Hughes da haftalık sondaj kulesi sayısını açıklayacak.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ