• YARIM ALTIN
  3.986,00
  % 0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0462
  % 0,00
 • € EURO
  20,6661
  % -0,05
 • £ POUND
  23,5148
  % 0,17
 • ¥ YUAN
  2,7685
  % 0,03
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % 0,13
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Roubini’den alternatif inançlı liman paketi

Roubini’den alternatif inançlı liman paketi

Ekonomist Nouriel Roubini, yatırımcılara büyük bir piyasa çöküşünde alternatif bir inançlı liman sunacak planlı finansal eserler paketinin birincisini başlatmak için Goldman Sachs Group Inc. ile paydaşlık kurdu.

2008 krizini ateşleyen konut balonu konusundaki iddialarıyla tanınan Roubini, denetimden çıkmış enflasyon, iklim değişikliği ve toplumsal düzensizliklerin da ortalarında olduğu yüksek riskli rejimlere karşı müdafaa sağlayan yatırım stratejileri geliştirmeye yardımcı olduğu Atlas Capital Team’in kurucu ortağı olarak vazife yapıyor.

Atlas Capital Ekip Endeksi yahut ACT, tahvil ve pay senedi getirileri açısından 60/40 portföyü olarak isimlendirilen varlıkları sarsan fecî bir yılın akabinde kısa vadeli ve enflasyon muhafazalı ABD Hazine tahvillerinin yanı sıra altın ve ABD gayrimenkul yatırım iştiraklerinin bir karışımını sunmayı hedefliyor.

Dolarla ilgili spekülasyonlar alternatif hedge araçlarına ilgiyi artırdı

Bununla birlikte Bridgewater Associates LP’den Ray Dalio ve Credit Suisse AG stratejisti Zoltan Pozsar üzere şahısların global nakdî sistemde doların geleceğine ait yaygın spekülasyonları, alternatif müdafaa araçlarına olan ilgiyi artırdı.

Roubini verdiği bir röportajda, “Geleneksel inançlı liman varlıkları, uzun vadeli Hazineler üzere uzun vadeli dolar sabit getirili araçlardır. Yatırımcılar kısa vadeli tahvil getirileri, altın, enflasyon muhafazalı hazine tahvilleri üzere enflasyona karşı muhafaza sağlayan yeni müdafaacı varlıkları düşünmeleri gerekiyor” sözlerini kullandı.

Ünlü ekonomistin yorumları Wall Street’te tahviller, dolar ve banka payları ortasında devasa hareketlere yol açan Silicon Valley Bank’ın çöküşünden sonra geldi.

San Francisco merkezli banka, düşük faiz oranlarının olduğu bir ortamda milyarlarca doları daha uzun vadeli tahvillere yatırmış, lakin enflasyon yükselirken ve mevduat sahipleri geri çekilirken maruz kaldığı riski gereğince hedge etmediği ortaya çıkmıştı.

Bankanın iflası, yeni bir Fed aracının duyurulmasına ve ayrıyeten bankaların daha uzun vadeli borçlanma riskine ait ek incelemelere maruz kalmasına yol açmıştı.

YORUMLAR YAZ