• YARIM ALTIN
  5.380,00
  % -0,31
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4629
  % 0,00
 • € EURO
  28,8374
  % 0,04
 • £ POUND
  33,2405
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  3,7587
  % -0,06
 • РУБ RUBLE
  0,2778
  % 0,50
 • BITCOIN/TL
  758003,436
  % -1,40
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Rusya Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Rusya Merkez Bankası faizleri sabit tuttu

Rusya Merkez Bankası faizleri değiştirmedi, lakin enflasyon risklerinin berbatlaşması durumunda önümüzdeki toplantılarda faiz artışlarını değerlendireceğinin sinyalini verdi.

Politika yapıcılar, Bloomberg tarafından ankete katılan tüm ekonomistlerin iddialarıyla uyumlu olarak, Cuma günü gösterge faizini yüzde 7,5’te tuttu. Fakat merkez bankası, karara eşlik eden bir açıklamada, daha yüksek borçlanma maliyetlerinin yakında devreye girebileceğini söyledi.

Bankadan yapılan açıklamada,“Enflasyon yanlısı riskler ağırlaşırsa, Rusya Merkez Bankası önümüzdeki toplantılarında faiz artışının gerekliliğini değerlendirecek” dedi.

Saat 15:00’te bir basın toplantısı düzenleyecek olan Merkez Bankası Lideri Elvira Nabiullina, Aralık ayındaki son toplantının akabinde Rusya Merkez Bankası’nın faizler konusunda “tarafsız” bir duruş benimsediğini söyledi.

Resmi borçlanma maliyetleri, Merkez Bankası’nın yaklaşık bir yıl evvel Ukrayna’nın işgalinden sonra acil durum artışını ziyadesiyle aksine çeviren sert mali gevşeme döngüsünü duraklattığından bu yana değişmedi. Lakin banka, Ukrayna’daki savaşa yapılan harcamaların artmasıyla birlikte enflasyonist baskılar artmasıyla, yaptırımlardan kaynaklanan iktisat risklerini yönetmek zorunda.

Daha ucuz para, kapsamlı milletlerarası yaptırımlara karşın Rusya’nın keskin bir sakinlikten kaçınmasına yardımcı oldu. Rusya Merkez Bankası geçen yılın Nisan ve Eylül ayları ortasında, faizleri savaş öncesi düzeylerin altına çekmek için altı adımda yüzde 12,5’lik kesintiler yaptı.

Geçen yılki yüksek bazın istatistiksel tesiri, yıllık enflasyon datalarını Nisan’daki yaklaşık yüzde 18’lik doruktan Aralık’ta yüzde 12’nin altına indirdi ve bu baharda merkez bankasının yüzde 4’lük gayesine ulaşma yolunda ilerliyor.

“Rusya Merkez Bankası’nın işaretleri daha şahin bir hal aldı lakin şimdi daha fazla gevşemeyi dışlamıyor. Nihayetinde bu yıl para siyasetini yönlendirecek olan maliye siyaseti olacak. Hükümetin harcama artışı devam ederse Merkez Bankası geçen yılki gevşemeye geri çekmeye zorlanacak”

Ancak yaptırımların boğucu tesiri hükümet gelirlerine ziyan verdiğinden ve savaş harcamaları kamu maliyesini zorladığından, artık çelişkili öncelikler ortaya çıkıyor.

Merkez bankası, Kremlin’in erkekleri Ukrayna’da savaşmaya çağırmasının bir sonucu olarak bütçe harcamalarından, nominal fiyatlardaki artıştan ve işgücü kıtlığından kaynaklanan enflasyon tehditlerine odaklanıyor. Haftalık fiyat artışı en son altı ay evvel görülen düzeylere yaklaşıyor ve siyaset yapıcılar için kıymetli bir faktör olan önümüzdeki bir yıl için enflasyon beklentileri, üst üste üç aydır düşmesine karşın yüzde 12’ye yakın kalmaya devam ediyor.

Bloomberg News’in bu hafta bildirdiğine nazaran, Lider Vladimir Putin hükümeti bu ortada Rusya Merkez Bankası’na iktisadın görünümü hakkında daha optimist olması ve hatta para siyasetini gevşetmeye hazır olduğunun sinyalini vermesi için baskı yapıyor.

Ekonomik Çapraz Akımlar

Rusya birinci varsayımlardan çok daha güzel durumda olsa da, iktisadın yaklaşık yarısını oluşturan tüketici dalı üzere kilit alanlarda geçen yılı sürpriz bir halde kötüleşme ile kapattı. Perakende satışlar, Aralık ayında yıllık bazda yüzde 10’dan fazla düştü, buna karşın gerçek fiyatlar ve harcanabilir gelirler yükselirken işsizlik rekor düzeyde düşük kaldı.

Ekonomistler, 2023’ün geri kalanında para siyasetinin muhtemel gidişatı hakkında keskin bir halde farklı görüşlere sahipler.

Goldman Sachs Group Inc., şimdiden gelecek çeyrekte bir artış öngören küçük bir azınlıkta. Fakat Barclays Plc, JPMorgan Chase & Co. ve Bloomberg Economics’in de içinde bulunduğu çoğunluk aksi görüşü benimsiyor ve faizlerin önümüzdeki aylarda düşeceğini düşünüyor.

Aykırı kıymetler ortasında, Bloomberg tarafından derlenen varsayımlara nazaran Goldman’ın kilit oranın yılı yüzde 8,75’te bitirme daveti, S&P Küresel’in kestiriminin yüzde 2 1/2 puan üzerinde.

Alfa-Bank analistleri faiz kararından evvel bir raporda, “Talep tarafında mütevazı bir cevapla birleşen büyük bütçe harcamaları, Rus merkez bankası için güç bir seçimle sonuçlanacak” dedi.

YORUMLAR YAZ