• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589904,302
  % 1,18
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Rüzgarın enerjiye dönüştüğü İpek Geçidi’nde 20 megavatsaat cazibe üretiliyor

Rüzgarın enerjiye dönüştüğü İpek Geçidi’nde 20 megavatsaat cazibe üretiliyor
Ağrı

Güneşli gündüz sayısı fazla, rüzgar verimliliğinin ise bulunduğu Ağrı’da sonuç senelerde mevki destekli yatırımlarla bölgede huy dostu yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılıyor.

Bu kapsamda, Diyadin ilçesindeki 2025 rakımlı İpek Geçidi’nde güzeşte sene birlikte türbinle kurulan İpektepe Rüzgar Enerji Santrali’nde bu sene da 4 rüzgar türbini kuruldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığından tahsil edilen lisansın arkası sıra 5 türbinde, saatte 20 megavat çarpıcılık üretilerek hem ülkenin enerji üretimine bununla beraber ekonomiye ulama sağlanıyor.

Santral yetkililerinden Erdal Andıç, AA muhabirine, plan ellerine vardığında on paralık duraksama etmeden bu yatırımı ika sonucu aldıklarını ve vaziyetten aşırı mutlu kaldıklarını söyledi.

Bölgedeki en iri yatırımcılardan bir tanesi olduklarını tamlayan Andıç, şirket kendisine buradaki yatırımları elan da büyüterek sığa artışını gerçekleştirdiklerini dile getirdi.

“Gelsinler, yatırımlar yapsınlar”

Yatırım kapasitelerini elan da artırarak alana elan iri hizmetleri getirme yolunda olduklarını tabir fail Andıç, “Yaptığımız yatırımlarla gayrı yatırımcıları da motivasyon etmiş oluyoruz. Buraya doğacak yatırımların artacağını düşünüyoruz. Yatırımcılar on paralık korkmadan gelsinler, yatırımlar yapsınlar. Bizim yatırımdan sonradan gayrı girişimcilerin de buraya gelip elleme işler yapacağını düşünüyorum.” dedi.

Bölgede rüzgar verimliliğinin elleme vaziyette bulunduğunu dile getiren Andıç, şu şekilde bitmeme etti:

“Yenilenebilir enerji tek devir doğaya dokunca vermediği düşüncesince insanoğlu ağız ağıza buna yöneldi. Biz de tarih santrallerinden sonradan rüzgar enerjisine yöneldik. Ülkemize, vatanımıza ve toprağımıza dokunca vermeden kazançlı ulama sağlamış bulunduğu düşüncesince bu bölgede envestisman hazırlamaya başladık. Yenilenebilir enerjinin geleceğinin elan temiz bulunduğunu ve Türkiye’ye bu bölgede elan iri yatırımların geleceğini düşünüyoruz. Yenilenebilir enerjinin Türkiye’nin enerji açığını kapatacağını düşünüyorum.”

Santralin kapasitesi artırılacak

Santralin İşletme Müdürü Ömer Faruk Şahin ise dünyada yenilenebilir enerji üretiminin tedricen ehemmiyet kazandığını belirtti.

“Temmuz ayında 5. türbinimizi de dikerek kapasitemize ulaştık. 5 türbinimiz, 24 megavat müesses çelim ve 20 megavat lisanslı gücümüzle birlik sığa üretimimize bitmeme ediyoruz.” diyen Şahin, sığa artışına gideceklerini ve muktezi izinleri aldıklarını söyledi.

Ağrı’nın enerji potansiyelini vurgulayan Şahin, “Türkiye’nin en efdal şehirlerinden biridir ve rüzgar potansiyeli var. Karasal iklimden ötürü da rüzgarı aşırı alıyor. Dünyada natürel kavara yağı lambası yağı krizi, rüzgar ve gayrı yenilenebilir enerji kaynaklarının önemini elan da artırdı. Bundan ötürü ülkemizin yenilenebilir enerji kaynaklarına elan iri yatırımların geleceğini düşünüyoruz.” diyerek konuştu.

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ