• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1592394,672
  % 1,60
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Sinop’u kruvaziyer turizmiyle iptidai ayda 15 bin gezgin görüşme etti

Sinop

Türkiye’nin en şimal ucu Sinop, üç kısmını çeviren bembeyaz sahili, zamanı mekanları, natürel güzellikleri ile öne çıkarken, kruvaziyer turizminde de adından uydurma ettiriyor.

ABD’nin Florida eyaletindeki Miami kentinde 2009 senesinde meydana getirilen kruvaziyer zirvesinde, kruvaziyer gemileri ağına karışma edilen Sinop, 6 Haziran 2018’e derece 200’ü fazla kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptı.

Dört salname müşterek aranın arkası sıra geçtiğimiz haziran ayında baştan kruvaziyer gemilerini ağırlamaya başlamış olan şehrin limanına iptidai ayda 15 kruvaziyer gemisi yanaştı.

Rusya’nın Soçi kentinden cereyan fail sonuç gemi, Panama bandıralı kruvaziyer Astoria Grande de İstanbul ve İzmir’den sonraları 750 Rus yolcusuyla Sinop Limanı’na geldi.

Rus turistler şehirde Türkiye-Rusya hukuk bayrağı açtı, musiki eşliğinde oynadı, alım satım yaptı, beğeni parklarını dolaşarak kenti aşinalık fırsatı buldu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Metin Süren, AA muhabirine, sezonun sonuç gemisinin kente çıpa attığını belirtti.

Kasım kocaoğlan sonuna derece da seferlerin bitmeme ika ihtimali bulunduğunu fakat şu anda kesin olmadığını anlatım fail Süren, “Bu da şurası gösteriyor hakkıyla Karadeniz’in Galataport ayağı biçiminde Blackseaport ismi ile müşterek seçenek adına değerlendirilebilecek müşterek potansiyelimiz var.” dedi.

“İlin ekonomisine ehemmiyetli katkılar sağladı”

Turistlerin natür turu adına Hamsilos, Akliman, İnceburun ve Sarıkum’dan oluşan müşterek rota ile değme geziler yapabilme olanağı bulduklarını özetleyen Süren, “Yaklaşık 15 bin yöresinde ziyaretçi ağırladık bu sezon. Bu da ilin ekonomisine ehemmiyetli katkılar sağladı. Gelen ziyaretçilerin de ‘tarihi ve natür harikası adına adlandırıp’ aşırı kıvançlı bulunduğunu görüyoruz. Hem ziyaretçilerimizin memnuniyeti bununla beraber ilimiz esnafının memnuniyeti uydurma konusu.” sanarak konuştu.

Önümüzdeki zamanlarda kruvaziyer seferlerinin artarak bitmeme edeceğini dile getiren Süren, şunları kaydetti:

“Bunun yanı sıra Avrupa’dan da kruvaziyer gemilerinin linkleri şu anda gündemde. Büyük müşterek altyapımız var. Daha ilk 2009 senesinde Amerika’nın Miami kentinde meydana getirilen zirvede bura kruvaziyer liman ağına alındığında kısaca kılıç 200 yöresinde gemiyi ağırlamıştık. O yönden altyapımız var. İnşallah o emektar ihtişamlı günlerine esasen döneceğiz.”

Kaynak: AA

YORUMLAR YAZ