• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

SVB’nin Çöküşünün Etkenlerinden Biri Moody’s Mi?

SVB’nin Çöküşünün Etkenlerinden Biri Moody’s Mi?

Silicon Valley Bank’ın (SVB) çöküşü başta bankacılık kesimi olmak üzere kripto para bölümü dahil birçok sanayide paniğe yol açtı.

Silicon Valley Bank‘in kapatılması dünya çapında büyük yankı buluyor. Bununla birlikte ortaya atılan savlardan biri de bankanın çöküşünü tetikleyen etkenlerden birinin Moody’s notunun düşmesi oldu. Pekala bu ne kadar yanlışsız?

Moody’s Notunun SVB’nin Çöküşündeki Tesiri Ne Olabilir?

Silicon Valley Bank‘in kapatılması tüm dünyada telaş ile takip edilen bir süreç oldu. ABD’de bankalar bahis hakkında pazartesi acil bir toplantı yapacaklar. Bu süreçte SEC ve FDIC muhtemel diğer banka batışlarına rağmen tedbir almak için yeni sistemler geliştirmeye çalışıyorlar.

Silicon Valley Bank’ın çöküşü ve USDC’nin ihraççısı Circle’ın teknoloji kredi kuruluşuna maruz kaldığına dair haberler, pay senedi ve kripto piyasalarında yankılara neden oldu. Bütün bu gelişmeler yaşanırken Moody’s‘in bankanın puanını düşürmesinin SVB’ye tesiri ne olmuş olabilir?

Moody’s Investors Service, SVB Financial Group ve bağlı kuruluşu Silicon Valley Bank’ın kredi notunu düşürdü. Davet, SVB’nin parasını bağladığı tahvillerin kıymetinin yüksek faiz oranları nedeniyle büyük ölçüde düşmesinin akabinde geldi. Akabinde Moody’s, Silicon Valley Bank’ın mahallî para cinsinden uzun vadeli banka mevduat notunu A1’den Caa2’ye ve ihraççı notunu Baa1’den C’ye düşürdü.

Bu haber, Standard and Poors’un (S&P) Global’in SVB Financial Group ve Silicon Valley Bank’ın kredi notlarını hurda durumuna düşürmesinden ve ayrıyeten bankanın muhtemelen iflas ilan edeceğini varsayım etmesinden sonra geldi.

SVB’nin not indirimi ihtimaline cevabı, not indirimi kamuoyuna duyurulmadan evvel varlıklarının pahasını artırmak için 20 milyar dolardan fazla düşük getirili tahvil satmak oldu. Bu, bu kadar büyük bir muahedeyi taahhüt etmek için gereken yatırımcılarla saklılık muahedeleri imzalamak için gerekli hazırlık çalışmalarını yapmaları gerektiğinden, bu süreyi önemli biçimde kısalttı. 

Bankanın avukatları, bankaya yatırımcıların yeni finansal projeksiyonları hazmetmeleri ve satışı tamamlamaları için en az 24 saate muhtaçlıkları olduğunu ve ne yazık ki yatırımcıların birçoklarının gerekli süreyi karşılamak için daha fazla vakte muhtaçlığı olduğunu bildirdi.

Plan, satıştan elde edilen geliri alıp daha yüksek getiri sağlayan varlıklara yine yatırmaktı. Fakat planları geri tepti.

Bununla birlikte Moody’s’in puan düşürmesi bu bağlamda bir etken değil bilakis sonuç olarak bedellendiriliyor.

İflas riskinin artmasıyla birlikte, kimi yatırımcılar ve müşteriler mevduatlarını çekmeye ve alternatif bankacılık seçenekleri aramaya başladılar, bu da potansiyel olarak SVB’nin finansal sisteminde daha fazla istikrarsızlığa yol açtı. Bu da kaçınılmaz sonu beraberinde getirdi.

YORUMLAR YAZ