• YARIM ALTIN
  8.515,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5071
  % 0,17
 • € EURO
  34,8267
  % 0,27
 • £ POUND
  40,7017
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004638,325
  % -2,28
 • BIST 100
  9.551,12
  % 0,22

TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki tesiri izleniyor

TCMB: Azalan dış talebin üretim üzerindeki tesiri izleniyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) siyaset faizini yüzde 9’da tuttuğu yılın birinci Para Siyaseti Heyeti (PPK) toplantısının özetlerinde azalan dış talebin tesirlerine vurgu yaptı.

Özetlerde azalan dış talebin toplam talep şartları ve üretim üzerindeki tesirlerinin yakından izlendiği belirtildi.

Özetlerde para siyasetinde sürdürülebilir fiyat istikrarı gayesi doğrultusunda finansal istikrara yönelik riskleri de gözeten liralaşma odaklı bir yaklaşımın sergilenmeye devam edileceği söz edildi.

TCMB kredilerin büyüme suratı ve erişilen finansman kaynaklarının gayesine uygun biçimde iktisadi faaliyet ile buluşmasının yakından takip edildiğini de tabir etti.

Özetlerde şuranın mali transfer düzeneğinin aktifliğini destekleyecek araçlarını kararlılıkla kullanmaya devam edeceği ve fonlama kanalları başta olmak üzere tüm siyaset araç setinin liralaşma maksatlarıyla uyumlu hale getireceği söz edildi.

Özetlerde şu tabirler öne çıktı:

TCMB, fiyat istikrarının kalıcı ve sürdürülebilir bir halde kurumsallaşması için Liralaşma Stratejisi’ni tüm ögeleriyle uygulayacaktır. Bu süreçte, siyaset araçlarının Türk lirası mevduat gelişiminin desteklenmesi, Açık Piyasa Süreçleri fonlamasının teminat yapısında Türk lirası cinsi varlıkların artırılması, para takası (swap) ölçüsünün kademeli halde azaltılması ve Döviz rezervlerinin güçlendirilmesi istikametinde geliştirilmesine odaklanılmaktadır.

Uzun vadeli, sabit getirili ve Türk lirası varlıklara talebin yükselerek getiri eğrisinin mali transferin aktifliği istikametindeki seyri yakından izlenmektedir. Heyet, kredilerin büyüme süratiyle birlikte, amaçlı alanlarda verimlilik kazanımları sağlayan kredilerin finansman maliyetlerinin de transferin korunmasını sağlayacak halde gelişimini gözetecektir.

Bu çerçevede, Türk lirası likiditesinde ve dağılımında yaşanan gelişmelerin mevduat ve kredi fiyatlamaları üzerindeki tesirleri, döviz kurundaki gelişmelerin enflasyon üzerindeki tesirleri, kur muhafazalı mevduat eserlerine yönelik gelişmelerin aksi para ikamesi, döviz piyasalarının derinliği ve istikrarı ile fiyat istikrarı üzerindeki tesirleri tahlil edilmekte ve gerekli siyaset önlemleri oluşturulmaya devam edilmektedir.

YORUMLAR YAZ