• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1277
  % 0,27
 • € EURO
  33,8386
  % 0,60
 • £ POUND
  39,5682
  % 0,49
 • ¥ YUAN
  4,3253
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,38
 • BITCOIN/TL
  1586779,439
  % -0,23
 • BIST 100
  9.361,11
  % -0,14

Ticaret Bakanlığı uyardı! Kredi Kartı Sahipleri Dikkat!!

Ticaret Bakanlığı uyardı! Kredi Kartı Sahipleri Dikkat!!

Kredi kartı ile ilgili Ticaret Bakanlığı son dakika açıklamasında bulundu açıklamada; “Düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmekte olup, resmi kurum ya da e-devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemesi, vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

Ticaret Bakanlığı bugün yaptığı resmi açıklamada resmi kurum ve e-Devlet logolarıyla kredi kartı aidatlarınızın iadelerini yapıyoruz şeklinde sosyal medyadan gelen mesajlara itibar edilmemesi gerektiği hususunda uyardı. Sosyal medya hesapları üzerinden başlatılan dolandırıcılık işlemlerinde kredi kartı aidatlarınızı ödüyoruz bize bilgiler sunun gibi mesajlara kesinlikle itibar etmeyiniz.

Tüketicilerin mağduriyet yaşamamaları için dolandırıcıların bu yaklaşımlarına hızla yanıt veren Ticaret Bakanlığı, gerekli önlemleri aldık ve tespit ettik. En kısa sürede gereğini yapacağız açıklamalarıda yer aldı. Tüketici Korunması Hakkında Kanun ile birlikte kredi kartı tahsil eden firmaların üyelik aidatı veya tüketici kart ücreti gibi ücretler tamamen kaldırılmıştı. Bu bilgilerden haberi olmayan vatandaşlardan bazıları dolandırıcıların tuzağına ne yazık ki düştü.

Merkez Bankası tarafından hazırlanan tasarı 7 Martta yürürlüğe girmişti. O tasarıda şu ifadeler yer alıyordu;

“Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ hususunca kredi kartlarının özelliklerine göre yıllık olarak belirlenecek tutar kadar ücretlendirilecektir. Kartlardan alınan bu ücretlerin ancak tüketiciyi borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı müteakip yıllık olarak alınabilecek. Kesintisiz en az 180 gün hareket görmeyen kredi kartlarından hareketsiz kaldığı müddetçe yıllık üyelik ücreti alınamayacağını” şeklinde kamuoyuna duyurulmuştu.

Kredi Kartı Dolandırıcılarına Dikkat!

İlgili maddeler kapsamında kredi kartından yıllık aidat ücreti tüketiciden alınabilecek ücretler arasında fakat şu ifadelerde açıklamanın içerisinde yer aldı;

“Söz konusu düzenleme gereği kredi kartlarından kart aidatı alınabilmektedir. Resmi kurum ya da e-Devlet logosuyla kredi kartı aidatlarının iadesinin yapıldığını iddia eden sosyal medya hesaplarına itibar edilmemelidir. Vatandaşlarımızın bu tür dolandırıcılıklara karşı dikkatli olması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluş tarafından talep edilen kart aidatlarına ilişkin olarak alışveriş taahhüdüne bağlı ücret alınmaması ve benzeri, tüketicilerimizle yapılan anlaşmaya aykırılık olması durumları ile söz konusu mevzuat hükümlerine aykırılık oluşturabilecek uygulamayla karşılaşılması halinde öncelikle kart çıkaran kuruluşa başvurulması gerekmektedir. Kart çıkaran kuruluş ile uyuşmazlığın çözülememesi durumunda ilgili kanun kapsamında 10 bin 390 liranın altında olan uyuşmazlıklar için ‘tüketici hakem heyetleri’ne, bu tutarı aşan uyuşmazlıklar için de ‘tüketici mahkemeleri’ne başvurabilir.”

Ticaret Bakanlığının açıklamaları kapsamında sosyal medyadan gelecek olan mesajlara ve dolandırıcılara itibar etmeyiniz.

YORUMLAR YAZ