• YARIM ALTIN
  5.383,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5237
  % 0,17
 • € EURO
  28,8817
  % 0,10
 • £ POUND
  33,4581
  % 0,34
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2788
  % 0,73
 • BITCOIN/TL
  756211,246
  % -1,57
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Türk sanayicileri afetzedelere yardımlar için seferberliğe ortak oldu

Türk sanayicileri afetzedelere yardımlar için seferberliğe ortak oldu

Türkiye, son yüzyılın en büyük felaketlerinden biri olarak gösterilen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin açtığı yaraları sarmak için seferber oldu. Türk sanayicileri de afetzedelere yardımlar için bu seferberliğe ortak oldu. 

Sanayicilerin oluşturduğu yardım koridorunda, değer sırasına nazaran materyal ve ekipmanlar zelzele bölgesine ulaştırılıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı uyumunda yürütülen faaliyetlerde, AFAD ve Türk Kızılay’ın muhtaçlık listeleri dikkate alınıyor. Arama kurtarma çalışmalarının akabinde bölgedeki en değerli gereksinimlerin başında barınma, ısınma ve ferdî paklık gelirken, endüstriciler yardımlarında bu alanlara ağırlaşıyor. 

Yaralar sarılıyor

Depremin çabucak akabinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda faaliyete geçirilen kriz merkezi, 24 saat aslıyla organize sanayi bölgeleri idareleri, endüstriciler ve KOBİ’lerden gelen yardımları koordine ederek, yardım kuruluşları aracılıyla muhtaçlık sahipleriyle buluşturuyor.

Barınma olanakları

Depremden sağ olarak kurtulan afetzedelerin barınma önceliğini birinci günde öngören Kriz merkezi; çadır, konteyner üzere süreksiz barınma imkanı sağlayan gereçlerin bölgeye inançlı ve süratli bir halde sevki için çalışmalar yürütüyor. Endüstricilerden sağlanan eserler, kriz masasının uyumunda ayarlanan TIR’larla bölgelere gönderiliyor. Materyallerin öncelik sıralamasında AFAD ve Türk Kızılay yönlendirmeleri ve bakanlıklar ortasındaki uyum temel alınıyor. 

Çadır ve konteyner

Çadır ve konteyner üreticileriyle irtibata geçen kriz merkezi, Türkiye’nin dört bir yanındaki sanayi kuruluşlarından materyalleri bölgeye gönderiyor. Ayrıyeten, çadır ve konteyner üretimi yapmayan lakin bunlar ile keçe, metal aksam üzere gereçleri üretebilecek kapasiteye sahip endüstriciler de bu alana yönlendiriliyor. 

Isınma ihtiyaçları

Barınma gereksinimine paralel olarak çetin kış şartlarının yaşandığı bölgede ısınma da değerli bir yardım kalemi olarak birinci günden bu yana listenin başında yer alıyor. Depremzedeleri soğuktan korumak emeliyle elektrikli ısıtıcılar, jeneratör, battaniye, uyku tulumu üzere materyallere olan muhtaçlıklar da karşılanıyor. 

Jeneratörler ile aydınlatma ekipmanları

Kriz merkezi bu çerçevede, binlerce ısıtıcı, jeneratör ve aydınlatma ekipmanlarını da bölgeye ulaştırıyor. Kriz merkezinin uyumuyla bir milyonun üzerinde battaniye zelzele bölgesine sevk edildi. -7, -10, -11 ve -20 derecelerde afetzedeleri koruyacak kışlık uyku tulumları, bölgede kurulan depolar aracılığıyla, başta çadır-konteyner kentler olmak üzere başka depremzede vatandaşlara dağıtılıyor. 

Kişisel paklık ve hijyen

Afetzedelerin barınma ve ısınmanın yanı sıra ferdî paklık ve hijyen gereksinimleri da dikkat çekiyor. Sanayicilerin dayanakları, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kriz masasının tertibiyle bölgeye içinde mutfak ve tuvaletlerin de bulunduğu ofis tipi konteynerler kurulmaya başlandı. Karavana dönüştürülmüş TIR ve konteynerler de bölgeye ulaştırıldı.

Prefabrik banyo ve tuvaletler

Afetzedelerin paklık ve hijyen gereksinimlerinin giderilmesi hedefiyle taşınabilir prefabrik banyo ve tuvaletler de birinci günden itibaren afetten etkilenen bölgelere sevk edilmeye başlandı. Tüm bunların yanı sıra sabun, beden temizleme havluları, ıslak mendiller, hijyenik ped, şampuan, dezenfektan, çocuk ve yaşlı bezi, mama, paketli hazır besinler ve taşınabilir mutfaklar üzere acil yardım eser ve gereçleri de bölgeye tertipli aralıklarla gönderiliyor.

OSB’lerden 24 saat mesai

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) ile kriz masası uyumunda yürütülen çalışmalarda, OSB’lerin üretim çizgileri afetzedelerin barınma ve ısınma muhtaçlıkları için tahsis edildi. Her türlü konteyner ve çadır, soba ve başka ısıtıcı gereç teminleri için Türkiye’nin dört bir yanındaki OSB’ler, zelzelenin birinci anlarından itibaren 7/24 temeline nazaran çalışmaya başladı. 

Kritik materyallerin sevki sürüyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kriz masasının, OSB’ler ile kuruluşlar ortasında oluşturduğu yardım köprüsü sayesinde, 7 günde birçok afet noktasına kritik kıymete sahip gereç ulaştı. 10 bine yakın jeneratörün büyük çoğunluğu bölgeye dağıtılırken, endüstricilerden temin edilen 90 bini aşkın ısıtıcı da peyderpey muhtaçlık sahiplerine ulaştırılıyor.  

YORUMLAR YAZ