• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1941383,248
  % -0,30
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Eren’den sicil affı talebi

Türkiye Müteahhitler Birliği Lideri Eren’den sicil affı talebi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Lideri Erdal Eren, yaptığı yazılı açıklamada, kamuya iş yapan müteahhitlerin 2020-2022 devrinde fevkalâde kurallarla artan girdi maliyetlerinden ötürü işlerini sürdüremez hale geldiğini lisana getirdi.

Girdi maliyetlerindeki önemli yükselişlerin salgın periyodunda dal üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu belirten Eren, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın da tesiriyle ithal ve güce bağımlı girdi maliyetlerindeki artışın devam ettiğini bildirdi.

Eren, Ocak 2021-Kasım 2022 devrinde kesimin öne çıkan girdilerinde ortalama fiyat artışının yüzde 170’lere çıktığına işaret ederek, kamu projelerinde ödenek ve ödeme problemlerinin yaşanmasıyla birlikte müteahhitlerin oluşan tüm bu yükü taşıyamayacak duruma geldiğini söz etti. Maliyet artışlarını karşılamaya gücü yetmediği için işlerini sürdüremeyerek teminat mektuplarını yakmak zorunda kalan ve böylelikle meslekte cezalı duruma düşen müteahhitlik firmalarının durumuna dikkati çeken Eren, bu kuruluşların Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve kamuya olan borçların yapılandırılmasına yönelik adımlar içeren düzenleme kapsamına alınması talebinde bulundu.

“Firmalar ihalelere giremez hale geldi”

Geçen yıl maliyet artışlarına tahlil bulmak için kamu tarafından iki defa fiyat farkı düzenlemesi yapıldığını anımsatan Eren, “Salgının ağırlaştırdığı kurallar yüzünden işini sürdüremeyecek müteahhitlik firmalarına proje tamamlama oranı yüzde 15 ve altında ise tasfiye hakkı tanındı fakat ek fiyat farkı formülü ve tasfiye için belirlenen düşük tamamlama kriteri ne yazık ki müteahhitlerin meselelerine deva olmanın gerisinde kaldı. Geldiğimiz noktada pek çok müteahhit, proje tamamlanma oranı yüzde 15’in üstünde olduğu için maalesef tasfiye hakkı alamadığı üzere, işlerini de sürdüremeyerek teminat mektuplarını da yakmak zorunda kaldı” tabirlerini kullandı.

Eren, bilhassa Anadolu’da maliyet artışlarını karşılamaya gücü yetmeyen çok sayıda küçük ve orta ölçekli müteahhitlik firmasının cezalı duruma düşüp tekrar ihalelere giremez ve iş yapamaz hale geldiğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Söz konusu müteahhitlik firmaları da düzenleme kapsamına alınarak tek seferlik sicil affı ve teminat mektuplarının iadesi imkanı tanınmalı. Bu adım, bölümdeki kıymetli bir tıkanıklığı giderecektir. Bu hususu Sayın Cumhurbaşkanı’mızın ve Hazine ve Maliye Bakanı’mızın takdirlerine arz ediyor, güç durumda olan ve Anadolu’nun geneline yayılmış firmalarımız ismine bizlerden hiçbir vakit esirgemedikleri yardımlarını beklediğimizin altını çizmek istiyorum.”

YORUMLAR YAZ