• YARIM ALTIN
  5.384,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5150
  % 0,16
 • € EURO
  28,8063
  % 0,03
 • £ POUND
  33,4156
  % 0,30
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2780
  % 0,57
 • BITCOIN/TL
  755384,421
  % -1,26
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Türkiye’yi yasa boğan zelzelede can kaybı artıyor

Türkiye’yi yasa boğan zelzelede can kaybı artıyor

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde 5 bin 894 kişinin hayatını kaybettiğini, 34 bin 810 kişinin yaralandığını bildirdi.

Oktay, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ili etkileyen zelzelelere ait açıklamalarda bulundu.

Depremde şu ana kadar 5 bin 894 vatandaşın hayatını kaybettiğini aktaran Oktay, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diledi.

Deprem bölgelerinde çalışmaların tüm süratiyle sürdüğünü vurgulayan Oktay, 34 bin 810 yaralının bulunduğunu, yıkılan bina sayısının 5 bin 775, enkazdan kurtarılanların ise 8 bin civarında olduğunu kaydetti.

Yaralılara Allah’tan acil şifalar dileyen Oktay, “Arama kurtarma faaliyetlerimiz devam ediyor. Enkaz altında bulunan son vatandaşımıza ulaşana kadar bu çalışmalar devam edecek. Toplamda 16 bin 139 arama kurtarma grubumuz şu anda fiilen alanda. Tüm vilayetlerimiz ve ilçelerimize sevk etmiş durumdayız.” dedi.

Uluslararası alandan ve yerelden takımları de alana sevk edeceklerini belirten Oktay, bu gece ağır bir operasyonla bilhassa Adıyaman, Hatay ve Kahramanmaraş’a ve spesifik alanlara takımları havadan sevk etmeyi sürdüreceklerini bildirdi.

Oktay, bugünkü hava koşullarının hava operasyonlarına müsaade ettiğini lisana getirerek “O da bizim işimizi biraz daha kolaylaştırdı, süratli yapmamızı sağladı.” diye konuştu.

“Tüm ünitelerden 60 bin 218 kişi sahada”

Deprem alanında 4 bin 794 iş makinasının bulunduğunu, yabancı ülkelerden gelen arama kurtarma takımlarında 3 bin 251 kişinin yer aldığını aktaran Oktay, 2 bin 400 civarında arama kurtarmacının da daha yabancı ülkelerden geleceğini aktardı.

Oktay, Türkiye’den 1500’e yakın ek arama kurtarma takımını alana sevk edeceklerini bildirdi.

Toplamda tüm ünitelerden 60 bin 218 kişinin alanda görevlendirildiğini belirten Oktay, “Tüm arkadaşlarımız alanda canhıraş, gece, gündüz, 24 saat temeliyle çalışmalarına devam etmekteler.” dedi.

Oktay, Jandarma Arama Kurtarma grupları, Türk Silahlı Kuvvetleri Arama Kurtarma takımları, Ulusal Savunma Bakanlığı ve ilgili tüm ünitelerin alanda olduğunu tabir etti.

Sahada 750 civarında vinç bulunduğunu kaydeden Oktay, bunların arama kurtarma takımlarının çalışmalarını önemli manada kolaylaştırdığını vurguladı. Oktay, toplam 4 bin 794 aracın zelzele bölgesinde misyon aldığını söyledi.

“Helikopterler gece de çalışmalarını sürdürüyor”

Tüm havalimanlarının kullanılmaya başlandığını lisana getiren Oktay, bilhassa Adana Havalimanı’nın lojistik boyutunda işleri hızlandırdığının altını çizdi.

Oktay, bugün 36’yı bulan helikopter ve çok sayıda uçağın alanda olduğunu, yalnızca karadan değil, havadan da sarsıntı bölgelerinde çalışmalar yapıldığını belirterek gece görüşü olan 16-17 helikopterin çalışmalarını sürdürdüğünü anlattı.

Sahra hastanesi kurulan yerlerin olduğunu aktaran Oktay, kısmi hasarlı hastanelerin de değerlendirildiğini, bunların Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman ve Diyarbakır’da olduğunu söyledi.

Barınma konusunda Ulusal Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin imkanlarının kullanıldığını tabir eden Oktay, “Şu anda buradaki imkanları kıymetlendiren Ulusal Eğitimde 301 bin 502’ye ulaşmış durumda. Gençlik Spor ve üniversiteleri de 150 bin 368 vatandaşımız pahalandırıyor. Toplamda 451 bin 880 kişi buralarda gerek barınma gerekse de beslenme gereksinimlerini karşılıyorlar.” dedi.

“Çadır ve battaniye dağıtımı sürüyor”

Afet bölgesinin dışında 1 milyon 100 binlik bir barınma alanı kapasitesi oluşturduklarını belirten Oktay, buna ait vilayetlerin AFAD’ın resmi sitesinde ilan edileceğini, vatandaşların, valiliklere başvurarak ya da belirlenen alanlardan tahliye yoluyla bundan yararlanabileceğini söyledi.

Afet bölgelerinde çadır kentlerin kurulduğunu, çadır ve battaniye dağıtımı yaptıklarını lisana getiren Oktay, 1 milyona yakın battaniyenin dağıtımda olduğunu, bunu 1,5-2 milyona taşımayı istek ettiklerini söyledi.

Oktay, hem alanda olan hem de teslimat basamağına gelen çadırların sayısının 100 bini bulduğunu aktardı.

“Nurdağı, gidiş geliş olarak ulaşıma açıldı”

Dün afet bölgesine gelen yollarda tipiden ve çok yağıştan ötürü kapananlar bulunduğunu anımsatan Oktay, buraların tamamının açıldığını söyledi. Nurdağı’nda da afetten kaynaklı bir birikme olduğunu aktaran Oktay, bugün de o bölgenin gidiş geliş olarak ulaşıma açıldığını belirtti.

Oktay, konteyner kent kurulumuyla ilgili çalışmaların da başladığını anlattı.

Kurumların bölgede çok değerli çalışmalar yaptığını anlatan Oktay, Ulusal Eğitim Bakanlığının çalışmalarından örnekler paylaştı ve tüm kurum ve kuruluşlara eforları için teşekkür etti. Oktay, Kızılayın da beslenme gereksinimi noktasında ağır gayret sarf ettiğini diye getirdi.

Dün prestijiyle trafo merkezlerinden 6’sında sorun olduğunu anımsatan Oktay, bunlardan 3’ünün bakımının tamamlandığını, artık elektriğin daha rahat verebilecek durumda olduğunu, bu mevzuda denetimli formda hareket edileceğini bildirdi.

Haberleşmede de tıpkı güzelleşmenin görüldüğünü aktaran Oktay, elektrik verilemeyen yerlere 1500 civarında jeneratör gönderildiğine, yarın gece prestijiyle bunların tamamının ulaşmış olacağına ve haberleşme sıkıntısının yarın prestijiyle büsbütün çözülmüş olacağına dikkati çekti.

Doğal gaz iletimi konusuna değinen Oktay, “Doğal gazın verileceği alanların denetim edilerek verilmesi gerekiyor, onlar denetim edilecek, münasebetiyle perşembe günü bu denetimlerle birlikte çabucak hemen tüm afet bölgesinde doğal gazı veriyor olacağız inşallah.” dedi.

Akaryakıtta Nurdağı’ndaki kapanmadan kaynaklı sıkıntıların giderildiğini anlatan Oktay, “651 tanker zati yollardaydı, şu anda onlar yaklaşık 150-200’e ulaşmış durumda. Geriye kalan da tamamı gece uzunluğu daima ulaşıyor. Ek ikinci bir 650 seyyar tanker de tekrar bölgeye ulaştı ve ulaşıyor.” bilgisini paylaştı.

Depremden etkilenen vilayetlerden Kilis, Şanlıurfa, Diyarbakır ve Adana’da başka vilayetlere nazaran rahatladıklarını belirten Oktay, bu nedenle tüm kapasiteyi geriye kalan 6 vilayette ağırlaştırdıklarını vurguladı.

Ulaştırma konusunda hoş bir haber paylaşmak istediğini söz eden Oktay, “Aslında buradaki bütün çalışmaları rahatlatan ana ögelerden birisi de bu idi, güçte olduğu üzere. Orada da çabucak hemen kapalı yolumuz, afet bölgesine bizim lojistik manada takviye verebilmemizle ilgili bize zahmet verebilecek kapalı hiçbir yolumuz kalmamıştır.” dedi.

“Çalışmalar AFAD uyumunda yürümek zorunda”

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Oktay, kurtarma çalışmalarına ait bir soru üzerine son yüzyılın en büyük sarsıntılarından birinin yaşandığına işaret etti. Türkiye’nin bütün imkanlarını seferber etmiş durumda olduğunu söyleyen Oktay, arama kurtarma takımlarının tamamının alana sevk edildiğini vurguladı. Milletlerarası alanda da yardım teklifinde bulunan ülkelere “İlk etapta arama kurtarma ve medikal boyutta takviye verebilirsiniz.” dediklerini hatırlatan Oktay, “Oradan gelen yardımların tamamını ilin gereksinimleri doğrultusunda büsbütün alana iletmiş durumdayız. Hasebiyle 16 binin üzerinde şu anda ve ek olarak daima iletiyoruz. Elimizden gelen tüm imkanları seferber etmiş durumdayız. Bu çalışmalar sonuna kadar devam edecek.” halinde konuştu.

Uluslararası birtakım yardım kuruluşlarının reddedildiği tarafında savlar bulunduğunun hatırlatılması üzerine Oktay, AFAD’ın, Türkiye’nin afet ve acil durumları ile alakalı bir şemsiye kuruluş olduğunu lisana getirdi. Oktay, şunları söyledi:

“Bunun manası şu, hangi bakanlık olursa olsun, hangi kurum olursa olsun Cumhurbaşkanlığı da buna dahildir, hangi sivil toplum örgütü olursa olsun, hangi güvenlik ünite olursa olsun, yurt içi yahut yurt dışı, herkes bu çalışmaya katılabilir lakin tamamının bir uyum içerisinde yapılması değerlidir. Türkiye Afet Müdahale Planı dediğimiz çok önemli bir çalışma, bütün kurumlar ve sivil toplum örgütlerinin de iştiraki ile yapılmış bir çalışmadır. Hasebiyle bu büyüklükteki bir afetin birbirinden uyumsuz formda yapılıyor olması düşünülemez. AFAD uyumunda yürümek zorundadır. Aksi takdirde büsbütün anarşi doğurur. Reddedilmez, esasen yurt dışından gelenleri de içeriden gelenleri de kabul ediyor ve alana yansıtıyor. Bu türlü bir şey mümkün değil. Uyumun sağlanması ile alakalı bir yaklaşım.”

“Yangının söndürülmesi için tüm imkanlar seferber edildi”

İskenderun Limanı’ndaki yangın söndürme çalışmalarına ait soru üzerine Oktay, bu bahiste kıymetli bir evreye gelindiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Deniz Kuvvetlerimizden denizden de yangının söndürülmesi ile alakalı dayanak aldık ve sönmek üzereydi. Biraz evvel aldığım bilgi, tekrardan hızlandığıyla alakalı. Elimizde kaynaklar var, söndürmeye çalışıyoruz ve inşallah söndürüyor olacağız. Deniz Kuvvetleri de dahi büsbütün imkanlar seferber edilmiş durumda.”

YORUMLAR YAZ