• YARIM ALTIN
  6.927,00
  % 1,07
 • AMERIKAN DOLARI
  31,0708
  % 0,17
 • € EURO
  33,6790
  % -0,05
 • £ POUND
  39,4560
  % 0,03
 • ¥ YUAN
  4,3173
  % 0,23
 • РУБ RUBLE
  0,3337
  % 0,14
 • BITCOIN/TL
  1589396,314
  % 1,79
 • BIST 100
  9.374,20
  % 0,29

Uzmanlar yanıtladı: Borsa İstanbul’da satışlar sürecek mi?

Uzmanlar yanıtladı: Borsa İstanbul’da satışlar sürecek mi?

Borsa İstanbul bilanço dönemine oynak bir seyirle başladı. Yeni yıl ile birlikte görülen sert paha kayıpları bir ölçü telafi edilmiş olsa da yıl genelinde sert hareketler görülebilir. Uzmanlar hem bilanço dönemi hem de BIST 100’ün seyrine ait soruları yanıtladı.

Borsa İstanbul’da 2022 yılındaki bayram havası yeni yıl ile birlikte kayboldu. BIST 100 endeksinde yaşanan rallinin yerini sert bedel kayıpları, devre kesici uygulamaları, gün içerisinde her iki tarafta de görülen yüzde 5’lik oynak hareketler aldı.

BIST100 endeksi 3 Ocak 2023’te gördüğü 5 bin 704 düzeyindeki tepesinden yaklaşık yüzde 24 gerilerken 4 bin 600 düzeyinde takviye buldu ve kayıplarını telafi etme gayretine girdi. Endeks bu haftaya da yükselişle başlamasına rağmen akabinde gelen sert düşüşler ile bugün günün birinci yarısı sonu prestijiyle 5 bin 280 düzeyinde bulunuyor. Yıl başından bu yana görülen paha kaybı ise yüzde 4 civarında.

Diğer yandan dördüncü çeyreğe ait şirketlerin finansal sonuçları da açıklanmaya başladı. Tüm bu gelişmelerle Borsa İstanbul’da dalga uzunluğu yüksek hareketler dikkat çekerken uzmanlar Sozcu.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Piyasa aktörleri, oynaklığın seçime kadar devam edeceği görüşünde ve daha temkinli hareket edilmesi istikametinde görüş bildiriyor. Nakitte kalmak bir seçenek olarak sunulurken, bilanço periyoduna ait bankalarda yüksek kârlılıklar görüleceği fakat geleceğe ait beklentilerle fiyatlamaların baskı altında kalabileceği bedellendiriliyor.

‘NAKİTTE KALINABİLİR’

Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Ali Kerim Akkoyunlu, seçim devrine girilmesiyle birlikte beklentilerdeki değişiklik ile oynaklığın sürebileceğini belirterek, “Piyasalarda biraz daha volatil bir devirdeyiz. Her gün farklı politik hareketlerle ilgili haberler çıkıyor. Hasebiyle oynaklık devam edebilir.” dedi.

Akkoyunlu ayrıyeten kurum olarak yatırımcılara, borsanın geçen yılki performansına nazaran kârları alıp biraz daha muhafazakâr bir strateji izlenmesi tavsiyesinde bulunduklarını belirterek, “Nakitte kalınabilir” halinde konuştu.

Akkoyunlu’nun paylaştığı bilgiye nazaran dördüncü çeyrek bilanço beklentilerine ait öne çıkanlar ise şöyle oldu;

“Bankacılık dalında kârlılıkların özel bankalar içerisinde İş Bankası, TSKB, Akbank’ın, kamu bankalarında ise Vakıfbank’ın liderliğinde güçlü olmasını bekliyoruz. Son devirdeki düzenlemelerle kredi mevduat makasında baskılanma beklentimize karşılık kârlılıktaki itici gücün büyük ölçüde artan TÜFE’ye endeksli tahvil getirileri ve ivmesini koruyan kurul gelirleri sayesinde çekirdek bankacılık gelirlerinden olduğunu öngörmekteyiz.

Tüpraş’ta güçlü seyreden orta distilat eser marjları nedeniyle güçlü operasyonel sonuçlar, Enka İnşaat’ta ise geçtiğimiz çeyreklerde negatif tesiri bulunan eurobond portföyünün müspet görünüme dönmesi sebebiyle güçlü net kâr beklentimiz mevcuttur.”

‘ÖNÜMÜZDEKİ AYLAR DAHA TEMKİNLİ DAVRANILMALI’

Trive Yatırım Araştırma Yöneticisi Serdar Pazı ise oynaklığa ait Borsa İstanbul’da azalan yabancı kurumsal yatırımcının tesirli olduğundan bahsetti. Pazı yaptığı değerlendirmede şu tabirleri kullandı;

“Yabancı kurumsal yatırımcının sistemde olmaması birinci planda tesirli, zira besbelli bir haber akışı olmadan endeksin iki tarafta de gün içi yüzde 5 hareket yaptığını görüyoruz. Hareket ivme kazandığında yüklü olarak kredili durumlar panikle kapatılıyor ve boşalan tahtalar ile azalan likidite bu duruma yol açıyor.”

Yatırımcılara temkinli davranılması ikazında bulunan Pazı kelamlarını şöyle sürdürdü;

“Enflasyon rallisi ile BIST 100 endeksi 5704 düzeyine kadar geldi lakin yılın geri kalanında seçim üzere büyük bir belirsizlik var, hasebiyle önümüzdeki aylar en azından daha temkinli davranılmalı. Orta ve uzun vade düzgün kıssası olan şirketlerde kademeli olarak konum biriktirmek uygun olacaktır.”

‘PARİTEDE YÜKSELİŞ İHRACATÇILAR İÇİN OLUMLU’

Yıl sonu bilanço beklentilerine ait de görüşlerini paylaşan Serdar Pazı, bankalar, perakende dalı ve ihracatçı şirketlerin ön planda olabileceğini aktardı.

Pazı, “Bankalar bilhassa TÜFE endeksli tahviller üzerinden değerli gelir elde edecek ve evvelki periyotlara nazaran bariz bir kâr artışı olacak, lakin enflasyonun geri gelmesi ile 2023’te tıpkı durumun devam etmeyecek olması beklentileri sınırlayabilir.

EYT, minimum fiyat, 3600 ek gösterge gibi adımların tüketici inancı üzerindeki tesiri ile besin perakende tarafında olumlu seyir devam edebilir, ayrıca Euro/dolar paritesinin yükselişi de ihracat yapan şirketler için müspet.”

SEÇİM SÜRECİ YATIRIMCI DAVRANIŞLARINI ETKİLEYECEK

Ahlatcı Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Yücel Tonguç Erbaş ise, “Önümüzde bilhassa yatırımcıların davranışlarını etkileyen bir sürecin olduğu kaçınılmaz” diyerek son devirde görülen oynaklığı şöyle açıkladı;

“2023’ü seçim öncesi ve seçim sonrası olarak ayırmak mümkün. Seçime kadar düşük faiz ve kurda yatay fiyatlama beklentileri devam ediyor. Yatırımcılarda inançlı bölgede kalma isteği ve risk almak konusunda ki telaşlar, belirsizliğin siyasal alanda kendini göstermesinin sonucu olarak borsada vakit zaman sert satışlar, yüksek volatilite görmemiz beklenen bir durum.

Diğer gelişmeleri enflasyondaki geri çekilmenin devamı, mevduat faizlerinde yükseliş, global büyüme ivmesinde yaşanan yavaşlama ve teknik düzeylerin kırılması sonrasında algoritmik süreçlerin düşük hacimde gerçekleştirdiği süreçler olarak sıralayabiliriz.”

Erbaş, bilanço beklentilerine ait ise şunları söyledi;

“2022 sene sonu bilançolarında yüksek besin enflasyonu sebebi ile besin perakende dalında, son yıllara göre 2022’de artan turizm yoğunluğuna bağlı ulaştırma ve gayrimenkul yatırım iştiraklerinde ve bununla birlikte yükselen güç fiyatlarını satışlarına yansıtabilen güç bölümünde performansların öne çıkacağını öngörmek mümkün.

2023 yılında da yeni konut projeleri ile birlikte inşaat-çimento kesiminde, maden kesiminde, turizm yatırımları ile birlikte havacılık-ulaştırma dallarında, kuraklık ve bilhassa gübre-emtia tarafında beklenen tedarik meseleleri sonucunda tarım-gıda dallarında de performansların öne çıkmasını bekleyebiliriz.”

‘PİYASA DOYGUNLUĞA ULAŞTI’

Ata Yatırım Stratejisti Batuhan Özşahin de Borsa İstanbul’un 2022 yılında gelişen ülke piyasalarına nazaran çok önemli olumlu ayrıştığını kaydederek, bu durumun genelde görülmediğini tabir etti.

Geçen sene yaşanan rallide yeni halka arzlar, şirket geri alımları üzere gelişmelerle arz tarafının da sağlandığını belirten Özşahin yaşanan geri çekilme ve oynak seyre ait şu değerlendirmeleri yaptı;

“Piyasa bir doygunluğa ulaştı. Yabancı yatırımcıların çıkışı da bir yandan sürüyor. Borsa İstanbul’da yükseliş için yerli yatırımcıların ilgisi devam etmeli.

Seçimle ilgili herkesin farklı yorumları olabilir. Siyasi gerginlik bir müddettir piyasaların yaşamadığı bir şeydi. Gelişmeler yatırımcıları temkinli hale getirebilir. Gün içerisindeki süreçlerde volatilitenin seçimlere kadar devam etmesini bekliyoruz.”

‘SUNİ KÂR MARJLARININ SONUNA GELDİK’

Dördüncü çeyrek bilanço varsayımlarında de bulunan Özşahin, üçüncü çeyrekten itibaren şirketlerin kâr marjlarında gevşemelerin görüldüğünü belirterek, “Yüksek devalüasyon periyotlarında kâr marjlarında yapay artış görülebilir. Dördüncü çeyrekte bunun sonuna geldik” dedi.

Bundan sonrası için ekonomik momentumun yavaşlayacağı, girdilerdeki fiyat ayarlamalarından ötürü kâr marjlarının daralacağı bir periyot olacağı bilgisini veren Özşahin, sektörel beklentilerini şöyle anlattı;

“Herkesin başka bir kıssası var. Bankacılık tarihi bir periyodu geride bıraktı. TÜFE’ye endeksli kağıtlardan elde ettikleri kârlar ve KKM ile TL fonlama maliyetlerinin düşmesiyle her çeyrek kârlarını katlayarak devam ettirdiler. Dördüncü çeyrek, banka kârlarında enflasyonun güzel tesir sağladığı son çeyrek olarak kayıtlara geçecek. Bundan sonra biraz daha güç olacak zira enflasyon düşüyor, TÜFE’ye endeksli kağıtlardan daha az kâr elde edilecek.

Ayrıca bankalar makroihtiyati önlemler münasebetiyle TL mevduat için daha yüksek faiz sunuyorlar bu da maliyetlerini artırıyor.

Otomotiv dalı çok âlâ performans gösterdi. Talep devam ederken araç bulunamadı, hasebiyle satılan araçlarda kârlılıklar yüksek kaldı. Beklentileri aşan kâr sayıları görebiliriz.

Havacılık bölümü için ise dördüncü çeyrek genelde işlerin biraz daha yavaşladığı bir devir olur lakin Ukrayna-Rusya savaşının tesiriyle hareketlilik devam etti. Doluluk oranları yüksek kaldı.”

‘2023’TE HUDUTLU POTANSİYEL VAR’

Perform Portföy – Fon Yöneticisi Altan Aydın ise 2023 yıl ile birlikte oynaklığın birkaç faktörün bir ortaya gelmesiyle arttığını belirterek, “2022’nin coşkusunun kırılması olarak düşünülebilir. Seçime 3 ay üzere bir vakit kalmışken, yatırımcılar riskten uzaklaşmış olabilir ki geçen yıl önemli kâr elde edildiği düşünülürse, bu çok olağan. Yeniden de bizim 2023 için en beğendiğimiz varlık kümesi pay senetleri olacak” dedi.

Ayrıca, “Özellikle yılın ikinci yarısında emtia ve yurtdışı pay endekslerinin de yükseleceği düşüncesindeyiz” diyen Aydın şöyle devam etti; “Yatırımcılara her vakit söylediğimizi yinelemek isterim, bir yatırım yapıldığında neden o yatırımın yapıldığını bilmek gerekiyor, vakit zaman momentum hareketleri yarar sağlayabiliyor fakat 2023’te daha sonlu potansiyel var bu nedenle bedele odaklanmak gerekir.”

‘BANKA DIŞI KESİMLERDE İVME KAYBI GÖRÜLEBİLİR’

Aydın bilanço periyodu beklentilerine ait ise şöyle konuştu;

“Borsa İstanbul’da 2022’nin tamamında olduğu üzere dördüncü çeyrek bilanço periyodunun de finansal performans açısından düzgün geçmesini bekliyoruz. Bankacılık dalı çeyreksel olarak kâr büyümesi yakalarken, banka dışı kesimlerde ivme kaybı görülebilir.

Öte yandan otomotiv, havacılık, besin perakendeciliği kesimlerinin ön planda kalmasını bekliyoruz. 2023 yılı için ise tekrar perakende kesimi en cazip bölüm olarak öne çıkıyor, ayrıyeten iştiraklerine nazaran iskontolu durumda bulunan holdinglerin de âlâ performans göstermesi beklenebilir.”

‘2023’E SİYASİ GELİŞMELERLE BAŞLADIK’

İnfo Yatırım Stratejisti Çağlar Toros da dördüncü çeyrek bilançoları ve son periyotta Borsa İstanbul’daki dalga uzunluğu yüksek hareketlere ait şu değerlendirmeleri yaptı;

“Borsa İstanbul bayram havasında geçirdiği 2022 yılını geride bıraktı. Yüksek enflasyon ortamında fiyatlar genel seviyesindeki artışların şirket kârlılıklarını olumlu etkileyebileceği algısı, risksiz getirilerin enflasyon karşısında yetersiz kalması ve alternatif getiri arayışı içerisinde yerli yatırımcı ilgisinin artması Borsa İstanbul’u 2022’de destekleyen değerli ögeler ortasında yer aldı.

2023 yılına ise kaldıraç fazlalığı, siyasi gelişmelerin tesiri, onaylanan halka arzlar ve kâr realizasyonları ile başladık. 2022 yılının tamamında görülen yüksek enflasyon tesirinin son çeyrek finansallarına yansıyacak olması ve güçlü bilanço açıklamaları beklentimizden ötürü dördüncü çeyrek sonuçlarının borsada üst taraflı katalist olmasını beklemekteyiz.

Enflasyon kaynaklı gelişmeler nedeniyle tüketim eğilimlerinin yüksek düzeyde devam etmesi ve iç talebin öne çekilmesi sonrasında dördüncü çeyrek finansalları konsensüs beklentilerini aşabilir.”

Yazının Kaynağına Buradan Ulaşabilirsiniz

YORUMLAR YAZ