• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2195247,614
  % -2,54
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Zelzelede ziyan gören KOBİ’lere 1 milyon TL faizsiz kredi

Zelzelede ziyan gören KOBİ’lere 1 milyon TL faizsiz kredi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ziyan gören sanayi bölgeleri ve fabrikaların yine inşasından bölgedeki yatırımları müdafaaya, KOBİ’lere özel dayanaklardan bölgesel kalkınmaya kadar bir dizi acil aksiyon planını devreye aldıklarını belirterek, “İşletmede oluşan hasara ve işletmenin büyüklüğüne nazaran, 1 milyon liraya kadar faizsiz ve birinci yılı geri ödemesiz Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Yönetimi Başkanlığı (KOSGEB) kredisi vereceğiz.” dedi.

Bakan Varank, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Dışişleri Bakanlığı Mevlüt Çavuşoğlu ile Malatya 1. Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) düzenlenen endüstriciler ile istişare toplantısının akabinde, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Yıkılan yahut hasarlı durumdaki sanayi sitelerini, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile birlikte Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın (AFAD) uyumunda, tekrar inşa sürecini başlatacaklarını bildiren Varank, OSB ve Sanayi Sitelerinin hasar gören altyapılarını onardıklarını, bu sanayi bölgelerinin borçlarını 1 yıl mühletle ertelediklerini söyledi. Sanayi sitelerinde üst yapılara sağladıkları dayanak oranını yüzde 70’ten yüzde 100’e çıkardıklarına işaret eden Varank, şöyle konuştu:

“Zarar gören sanayi bölgeleri ve fabrikaların tekrar inşasından bölgedeki yatırımları muhafazaya, KOBİ’lerimize özel dayanaklardan bölgesel kalkınmaya kadar bir dizi hareket planını devreye alıyoruz. Bu kapsamda zelzeleden ziyan gören imalat endüstrisi işletmelerimize yönelik, KOSGEB Acil Takviye Kredisi’ni devreye alıyoruz. İşletmede oluşan hasara ve işletmenin büyüklüğüne nazaran, 1 milyon liraya kadar faizsiz ve birinci yılı geri ödemesiz KOSGEB kredisi vereceğiz. Ayrıyeten az, orta ya da ağır hasar fark etmeksizin, bölgedeki işletmelerin KOSGEB’e olan 2023 yılı borçlarını siliyoruz.”

“Yıkım olan ilçeleri Cazibe Merkezleri Programı’na aldık”

Varank, bölgedeki mevcut yatırımların devamını sağlarken, yeni yatırımların da önünü açacak adımlar attıklarına dikkati çekerek, bu çerçevede zelzelelerin yıkıma yol açtığı ilçeleri “Cazibe Merkezleri Programı”na dahil ettiklerini açıkladı. Böylelikle buralara yapılacak tüm yatırımları, en üst teşvik olan 6. Bölge teşviklerinden faydalandıracaklarının altını çizen Varank, sarsıntıdan etkilenen bölgelerdeki yatırımlar için düzenlenen yatırım teşvik dokümanlarının müddetini 3 yıl uzattıklarını kaydetti.

Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerindeki gelir vergisi stopaj teşvikini ve SGK Patron pay dayanağını de yüzde 100’e çıkardıklarını aktaran Varank, “26 Kalkınma Ajansımızın tüm kaynaklarını afet bölgesindeki kentlerimize yönlendirerek, Bölgesel Kalkınma Odaklı Acil Aksiyon Planı’nı uygulamaya alıyoruz. Ajanslarımızın zelzele bölgelerindeki tüm projelerinde eş-finansman modelini kaldırıyor, projelerin finansmanının tamamını devlet olarak biz üstleniyoruz” tabirini kullandı.

“Sosyal girişimcilik seferberliği”

Varank, Toplumsal Girişimcilik, Güçlendirme ve Ahenk Projesi (SEECO) kapsamında çadır ve konteyner kentlerde bilhassa bayanlar ve gençlerin üretim yapabilecekleri atölyeler kuracaklarını vurgulayarak, burada üretilen eserleri şirketlerin satın alma garantili olarak alacaklarını belirtti.

Bugün gün boyunca Malatya’da, kentin problemleriyle ilgili sanayicilerle ve esnafla bir ortaya geldiklerini lisana getiren Varank, “Geçici iş yerleri kurulması ile ilgili talebi biz esasen gündemimizi almıştık. Malatya genelinde, AFAD’ın uyumunda, Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) ve başka kurumlarımızın katkılarıyla, 2 bine yakın süreksiz iş yerini biz kurmaya başlayacağız. Böylelikle buralarda, iktisadın tekrar canlanmasında önünü açmış olacağız.” halinde konuştu.

YORUMLAR YAZ