• YARIM ALTIN
  5.388,00
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  27,4989
  % 0,11
 • € EURO
  28,8989
  % 0,10
 • £ POUND
  33,4367
  % 0,33
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2784
  % 0,71
 • BITCOIN/TL
  758667,627
  % -0,91
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Zelzelenin 3. gününde milletlerarası yardımlar sürüyor

Zelzelenin 3. gününde milletlerarası yardımlar sürüyor

Depremin 3. gününde de milletlerarası yardımlar gelmeye devam ediyor.

Belçika günde 100’den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi göndereceğini açıklarken, Rusya dayanak çalışmalarına katılmak üzere 50 kişilik ek arama kurtarma takımı, 11 hekim ve ekipman gönderileceği bildirildi.

Azerbaycan

Azerbaycan devleti ve halkının Türkiye’deki sarsıntı mağdurlarına takviye için başlattığı kampanyalar sürüyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere nazaran, Azerbaycan hükümeti bugüne kadar Türkiye’ye 7 uçak ve 14 araçlık konvoyla insani yardım gönderdi. Zelzele bölgesinde Azerbaycan Harika Haller Bakanlığına bağlı 34’ü sıhhat çalışanı 725 işçi arama kurtarma çalışmalarında yer alıyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığına bağlı 10 askeri tabiple 8 hemşire de Türkiye’deki zelzele bölgesinde vazife yapıyor.

Azerbaycan bankaları Türkiye’de yapılan direkt para yardımları için komite fiyatını kaldırırken, televizyonlar bir müddet eğlenceli programlar yayımlamama tarafında karar aldı.

ABD

Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sonrası San Francisco ve Silikon Vadisi’nde Türkiye’ye gönderilmek üzere yardım materyalleri toplandı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği uyumunda toplanan ve Türk Hava Yolları lojistik hizmeti ile ulaştırılacak yardımlara San Francisco ve Silikon Vadisi’ndeki sivil toplum kuruluşları da takviye verdi.

Rusya

Rusya’dan Türkiye’ye Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelerdeki takviye çalışmalarına katılmak üzere 50 kişilik ek arama kurtarma takımı, 11 tabip ve ekipman gönderileceği bildirildi.

Türkiye’de bulunan Rusya Acil Durumlar Bakan Danışmanı Danil Martınov, Rus devlet kanalı Rossiya-24’e yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelerdeki dayanak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

Rusya’dan çalışmalar için ek arama kurtarma grubu gönderileceğini söyleyen Martınov, “Şu anda üçüncü bir küme, dayanak için Rusya’dan havalanıyor. Bu 50 kişi daha demek. Yanlarına üç modül ekipman ve daha fazla yardım sağlamak için gereken her şeyi alıyorlar.” dedi.

Rusya Sıhhat Bakan Danışmanı Aleksey Kuznetsov da Türkiye’ye hekimlerden oluşan bir takım gönderileceğini belirterek, “Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in talimatıyla depremzedelere yardımcı olmak için 11 tabipten oluşan bir takım Türkiye’ye gönderilecek.” diye konuştu.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, zelzele nedeniyle 6 Şubat’ta Türkiye’ye 2 adet İl-76 uçağı ile 100 kişilik arama kurtarma takımı göndermişti.

Çin

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen sarsıntıların akabinde afet çalışmalarına dayanak olmak üzere oluşturulan 82 kişilik takımın bugün sabah saatlerinde Adana’ya ulaştığını belirtti.

Sözcü Mao, arama, kurtarma, haberleşme ve tıbbi tedavide kullanılmak üzere 20 tondan fazla ekipman ve malzemeyi beraberinde götüren takımın, en kısa vakitte milletlerarası kurtarma faaliyetlerine katılacağını tabir etti.

Tayvan

Depremlerin akabinde Adıyaman’a gelen Tayvanlı takımın sorumlusu Huang Po Chun, 1999’da ülkelerinde yaşanan sarsıntıda arama kurtarma çalışmalarına dayanak veren Türkiye’ye teşekkür için yardıma koştuklarını söyledi.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntıların akabinde takviye için Tayvanlı 44 kişilik arama kurtarma takımı, Türkiye’ye geldi. Kurtarma faaliyetlerinde gerekli araç gereç ve arama köpekleriyle gelen grup, Adıyaman’da çalışmalarına başladı. Gruplar, arama köpeklerinin de yardımıyla farklı noktalarda enkaz altındakilere ulaşmaya çalışıyor.

Avrupa

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerin akabinde arama kurtarma çalışmalarına dayanak vermek için Avrupa’dan Türkiye’ye gelen gruplar, enkaz altından yaralı kurtarmaya devam ediyor.

Belçika

Belçika, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgeye günde 100’den fazla hastayı tedavi edebilecek sahra hastanesi gönderecek.

Belçika Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki sarsıntılar nedeniyle gönderilecek sahra hastanesi en geç 16 Şubat prestijiyle faaliyete geçecek ve birkaç hafta alanda kalacak.

Hastanenin kurulabileceği yeri belirlemek üzere keşif takımı, Melsbroek askeri havaalanından bugün yola çıkacak.

Sahra hastanesini kuracak sıhhat işçisinin bulunduğu ikinci takım ile materyaller 11-12 Şubat’ta Belçika’dan ayrılacak.

Hastane günde 100’den fazla hastayı tedavi edebilecek, en az 20 hastanın geceyi müşahede altında geçirmesini sağlayacak.

Ekipte, acil cerrahide uzmanlaşmış hemşireler ile öteki özel tıbbi vazifeliler tarafından desteklenen Belçikalı hekimler bulunacak.

“Anne ve çocuk” özel ünitesini de içerecek takım, toplamda 70-80 bireyden oluşacak.

İtalya

İtalya Sivil Savunma ve Denizcilik Siyasetleri Bakanı Nello Musumeci, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin mağdurlarının faydalanması için bir sahra hastanesi ile donanmadan bir geminin Türkiye’ye gönderileceğini bildirdi.

Bakan Musumeci, Sivil Savunma Genel Müdürü Fabrizio Curcio ile çalışma toplantısının akabinde yaptığı açıklamada, “Avrupa Komitesi ile son saatlerde yapılan toplantılarda İtalya’nın daha fazla yardım yapması kararlaştırıldı.” dedi.

Musumeci, buna nazaran İtalyan donanmasına ilişkin bir geminin, Türkiye’ye sahra hastanesi kuracak İtalyan misyonu ve gerekli yardım materyalleriyle en kısa müddette yola çıkacağını söz etti

Bu ortada, Savunma Bakanı Guido Crosetto da öğlenden sonra İtalyan Hava Kuvvetlerine ilişkin ikinci bir C130 nakliye uçağının ekipman ve yardım gereciyle Türkiye’ye hareket ettiğini bildirdi.

İtalyan İtfaiyesi’ne bağlı bir yardım grubu de sabah saatlerinde Adana’ya ulaşmıştı.

Yunanistan

Yunanistan İtfaiye Birliğinden dün yapılan açıklamada, Yunan grupların 50 yaşlarında bir erkek ve 7 yaşında bir kız çocuğunun akabinde 9 yaşında bir öteki kız çocuğunu daha kurtardığı belirtildi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT bu sabah erken saatlerde Yunan arama kurtarma takımının 15 yaşındaki bir genci Hatay’da enkaz altından kurtarmayı başardığını aktardı.

Böylece Yunan gruplarının enkaz altından kurtardığı kişi sayısı 4’e yükseldi.

Yunanistan Özel Afet Müdahale Ünitesine (EMAK) bağlı arama kurtarma uzmanı 21 itfaiyeci, 2 tabip, 3 acil yardım sıhhat işçisi, 2 arama kurtarma köpeğinden oluşan takım pazartesi Yunan Silahlı Kuvvetlerine ilişkin C-130 tipi uçakla Atina yakınlarındaki Elefsina Havaalanı’ndan Türkiye’ye ulaşmıştı.

Hollanda

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen sarsıntılarda arama kurtarma çalışmalarına takviye vermek hedefiyle Hollanda’dan Hatay’a giden kurtarma takımı de enkazdan şimdiye kadar 6 kişiyi kurtardı.

Hollanda Kentsel Arama ve Kurtarma Takımı, toplumsal medyadan, katıldıkları çalışmalarda 6 kişinin enkazdan çıkarıldığını duyurarak, “Aramaya devam edeceğiz!” paylaşımında bulundu.

Macaristan

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Türkiye’de bulunan Macar arama kurtarma gruplarının biri çocuk 3 kişiyi enkaz altından kurtardığını açıkladı.

Ülkesinin bu sıkıntı vakitte Türkiye’ye ve Türk halkına kıymetli yardımlarda bulunduğunu belirten Szijjarto, bugün ulaşacak takımlarla birlikte zelzele bölgesinde misyon yapan Macar arama kurtarma vazifelisi sayısının 116’ya yükseleceğini bildirdi.

Polonya

Polonya İtfaiyesi Şefi Andrzej Bartkowiak da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, kurtarma takımlarının çalışmalarına Adıyaman’ın Besni ilçesinde devam ettiğini bildirdi.

Şimdiye kadar 3 kişinin kurtarıldığını kaydeden Bartkowiak, “Enkazın altında birkaç kişi daha bulundu, kurtarma grupları onlara ulaşmaya çalışıyor.” sözünü kullandı.

Polonya, Türkiye’ye sarsıntılar nedeniyle dayanak için dün 76 uzman itfaiyeci ve 8 arama kurtarma köpeği gönderme kararı almıştı.

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Polonyalı madencilerin de Türkiye’ye gideceğini duyurmuştu.

İsviçre

İsviçre İnsani Yardım Ünitesinin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, İsviçre Kurtarma Zinciri’nin Hatay’da enkaz altındaki bir bayanı kurtardığı bilgisi yer aldı.

Paylaşımda, “Bu süratle devam ediyoruz.” tabirine yer verildi.

İsviçre Dışişleri Bakanlığının uyumunda 80 kadar arama-kurtarma takımı, dün akşam saatlerinde Türkiye’ye hareket etmişti.

Romanya

Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan Rumen arama kurtarma takımı RO-USAR, enkaz altından iki kişiyi kurtardı.

YORUMLAR YAZ