• YARIM ALTIN
  8.515,00
  % 0,23
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5071
  % 0,17
 • € EURO
  34,8267
  % 0,27
 • £ POUND
  40,7017
  % 0,59
 • ¥ YUAN
  4,4915
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3459
  % 0,45
 • BITCOIN/TL
  2004638,371
  % -2,28
 • BIST 100
  9.551,12
  % 0,22

AB, Mayıs için dijital euro tasarısı ve metaverse siyaseti planlıyor

AB, Mayıs için dijital euro tasarısı ve metaverse siyaseti planlıyor

Finansal hizmetler kurul üyesi Mairead McGuinness, tasarının varsayılan yeni bir merkez bankası dijital para ünitesini desteklemek için ayarlandığını söyledi.

Pazartesi günü web sitesinde yayınlanan bir dokümana nazaran Avrupa Kurulu, dijital euro’yu desteklemek için bir yasa tasarısı yayımlayacak ve ayrıyeten sanal dünyalarla ilgili stratejisini Mayıs ayında belirleyecek.

Avrupa Merkez Bankası şimdi bir merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) çıkarıp çıkarmamaya karar vermemiş olsa da kurul yasal para ünitesi statüsünü ortaya koymak ve kara para aklamayı tedbire kuralları belirlemek için yeni kanunlara muhtaçlık duyulabileceğini belirtti.

Avrupa Birliği’nin mali hizmetler kurul üyesi Mairead McGuinness, Salı günü İktisat ve Mali İşler Komitesi’nde milletvekillerine şu açıklamayı yaptı:

Tasarı, komite tarafından 24 Mayıs’ta yayınlanacak. “Dijital euro’nun kullanım durumları etrafındaki daha ince noktalara bakmak” ve “kullanılacak teknoloji” parlamentoya ve AB hükümetlerine kalmış.

McGuinness’in tekliflerinden rastgele birini imzalamak zorunda kalacak milletvekilleri, teşebbüsün gerçek bir bedeli olup olmadığı konusunda kuşkucu görünüyor.

“Tüketici açısından bir tüketici olarak dijital euro ile mevcut ödeme sistemleriyle yapamadığım ne yapabilirim?”

Parlamentonun en büyük siyasi kümesinin ekonomik sözcüsü Markus Ferber, McGuinness’e, CBDC’nin blokzincir potansiyelinden yararlanıp yararlanmadığına dair oburlarının dün söz ettiği şüpheciliği tekrarladı.

Sanal dünyalarla ilgili farklı bir teşebbüsün, 3 Mayıs’ta AB rekabet ve dijital kurul üyesi Margrethe Vestager tarafından yönetilmesi planlanıyor. Yeni yasalar önermek, muhtemel değil.

Belki de Meta’nın uzaya saldırısını göz önünde bulundurarak, Vestager’ın iki yetkilisi daha evvel büyük şirketlerin metaverse’e hakim olabileceği ve rekabete ziyan verebileceği konusundaki tasalarını lisana getirmişti.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ