• YARIM ALTIN
  5.434,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5005
  % 0,18
 • € EURO
  28,8671
  % 0,24
 • £ POUND
  33,2560
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  3,7673
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2771
  % 0,27
 • BITCOIN/TL
  757460,546
  % -2,55
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Avustralya, Dolandırıcılığa Karşı Harekete Geçti

Avustralya, Dolandırıcılığa Karşı Harekete Geçti

Avustralya hükümeti, son vakitlerde süratle artan kripto para dolandırıcılığı için tedbirler almaya başladı.

Avustralya hükümeti, 2022 yılında yüzde 162 oranında artarak 221 milyon dolara ulaşan kripto para üniteleri dolandırıcılığı için tedbirler almaya başladı. Avusturalya hükümeti, kripto ve kripto üzerine çalışan şirketleri uygun risk açıklamaları ile destekliyor. Piyasa düzenleyicisinin “çok kademeli yaklaşımın” modülü olarak dijital varlık takımını desteklediğini lisana getirdi.

Avustralya Hükümeti, Kripto Kesimine Yöneldi

Avustralya Mali İşler Müdürü Jim Chalmers ve Mali Müşavir Yardımcısı Stephen Jones ortak açıklamalarda bulundular. 2 Şubat tarihinde yaptıkları açıklamayla, yeni tedbirler alarak kripto para kullancılarını müdafaayı amaçladıklarını belirttiler. Yetkililer, “çok etaplı yaklaşımı” tüketicinin korunması ve desteklenmesi, uygulamanın güçlendirilmesi, kripto haritalama ıslahatı oluşturmak biçiminde belirttti.

Yapılan ana değişikliklerden biri, Avustralya Menkul Değerler ve Yatırımlar Komisyonu’nun (ASIC) dijital varlıklar grubunda genişlemeye gitmesi ve uygulama tedbirlerinin artırılması olacak. Chalmers ve Jones, ASIC’in kripto bölümündeki riskleri tüketicelere uygun biçimde açıklamaya çalışacaklarını belirtti.

Hükümet, kripto bölümünde yaşanan dolandırıcılıkların önüne geçmek için çalışmalara başladı. Ülkenin rekabet gözlemcisi olan Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu’na (ACC) yeni araçlar vermeye hazırlanıyor. Yeni aracın, ACC’nin gerçek vakitli bir data paylaşım aracı olacağı belirtildi.

Hazine vazifelileri, “Önceki hükümet kripto siyasetiyle uğraştı, fakat tüketicileri korumak ve bu yeni ve gelişmekte olan varlık sınıfına rehberlik etmek için düzenleyici çerçevelerimizi geleceğe hazırlamak için asla vakit ayırmadı” dedi ve şunları ekledi:

Tüketicilerin gereğince korunmasını ve gerçek inovasyonun gelişebilmesini sağlamak için süratli ve metodik hareket ediyoruz.

YORUMLAR YAZ