• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Bankaların Devrilişi, USDC’nin Yıkılışı ve Kripto Piyasası

Bankaların Devrilişi, USDC’nin Yıkılışı ve Kripto Piyasası

Efe Bulduk ile, ABD merkezli banka şirketi Silicon Valley Bank‘ın çöküşünü, stablecoin hizmeti USDC’nin yıkılışını ve beraberinde gelişen kripto piyasasını derledik.

ABD’nin enflasyon ile keskin bir halde çaba etme tarafındaki atılımları, faiz artışlarını da beraberinde getiriyor. Uzun bir müddettir sistemli olarak faiz artışı gerçekleştiren ABD, enflasyon konusunda şimdi keskin bir düşüşlere imza atamadı. Ayrıyeten bu durum, global piyasalar tarafından resesyon tasasını de körükledi. Gerçekten endişelerin birinci eseri gündeme bomba tesiri yarattı. ABD’nin değerli bankalarından Silicon Valley Bank iflas etti. Bu iflas, stablecoin hizmeti USDC’nin ana şirketi Circle’ın da 3.3 milyar dolar kaybetmesine yol açtı ve klasik finansın çöküşü kripto bölümüne de sıçramış oldu.

ABD’de Regüle Banka Olan Silicon Valley Bank’ın Yıkılışı

ABD merkezli Silicon Valley Bank, regüle olması sebebiyle daha çok risk sermayedarlarının tercih ettiği bir banka olarak öne çıkıyor. Bankanın en büyük fonları, Venture Capital (VC) ve start-up olarak ön plana çıkıyor. Bu kuruluşlar topladıkları yatırım fonlarıyla yahut aldıkları takviyeler ile büyüyen şirketler olarak öne çıkıyorlar. Bu nedenle, büyük bir varlıklarını Silicon Valley Bank üzerinde tutuyorlar.

Ortaya çıkan birkaç evraka nazaran, Silicon Valley Bank üzerindeki fonlar ortasında, a16z’nin 2.85 milyar doları, Paradigm’in 1.72 milyar doları ve Pantera Capital’in 560 milyon doları dikkat çekiyor. Mevzu özelinde ayrıntılı bir rapor hazırlayan Efe Bulduk, Silicon Valley Bank’ın 186 milyar dolarlık bir varlığı olduğunu belirtti. Ayrıyeten Bulduk, bankanın 190 milyar dolarlık bir borcu olduğunu da aktardı.

Coinkolik olarak, Efe Bulduk ile, Silicon Valley Bank’ın çöküşünü, bu çöküşün merkeziyetsiz finans eserlerine sıçramasını, bu sıçramanın USDC özelinde stablecoin’lerini etkilemesini değerlendirdik.

Geleneksel Finansın Çöküşü, Merkeziyetsiz Finans Eserlerini Neden Etkiledi? Circle’ın Buradaki Rolü Nedir?

Kripto para piyasası, her ne kadar merkeziyetsiz tabiriyle ve dijital çağın altın incisi olarak öne çıksa da, bir bakıma klasik finans eserleriyle paralel hareket ediyor. ABD’nin faiz artışına gitmesi, resesyon tasaları, çeşitli iflaslar ve çöküşler bu nedenle kripto para piyasasını da etkileyebiliyor.

Efe Bulduk’a geleneksel finansın çöküşünde, merkeziyetsiz finans eserlerinin neden etkilendiğini ve burada USDC ihraççısı Circle’ın ne üzere bir rolü olduğunu sorduk.

Bulduk, küresel finanstan bağımsız hareket etmeyen kripto para piyasasına değinerek, Lehmann Brothers’tan sonraki en büyük ikinci banka batışının gerçekleştiğini aktardı. Bu türlü bir durumun oluşması, büyük yatırımcıların, kurumsal şirketlerin ve büyük oyuncuların “risk off” moduna geçmesine yol açıyor. Bulduk’a nazaran bu aktörler, ellerindeki konumları kapatarak riskten kaçınmaya çalışıyor. Bu da öteki taraftan fiyatların düşmesine yol açıyor.

Silicon Valley Bank, Circle’ın rezerv bankası olarak hizmet veriyordu. Bu durum, Circle’ın içeride 3.3 milyar dolarlık bir varlığını kurtaramamasının da en büyük nedenlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Bulduk, USDC ihraççısı Circle‘ın bu türlü bir duruma maruz kalması nedeniyle, küçük yatırımcıların korkup piyasadan çıkmasına neden olabileceğini aktardı. Bulduk’un bu görüşü, haber akışının gündeme yansımasıyla birlikte düşen kripto para piyasasını ve stablecoin çıkışlarını da ortaya çıkarıyor.

Efe Bulduk, Silicon Valley Bank‘ın çöküşüyle düşen kripto para piyasasında bir öteki nedenin, bankada varlık bulunduran Venture Capital‘lar ve start-up‘lar olduğunu düşünüyor. Bulduk, bu kuruluşların paralarının bankada sıkışmasına değinerek, operasyon masraflarını karşılamaları için kripto para satmaya başlayabileceklerini ileri sürdü. Bulduk, bu kripto satışlarının on-chain üzerinden takip edilebildiğini ve bu takip etme özelliğinin de genel kripto para piyasasında satış baskısına yol açtığını aktardı.

Kripto Borsaları ve Stablecoin’lerden Sonra, Kripto Piyasasında Bizleri Neler Bekliyor?

Kripto sanayisi, neredeyse bir yılı aşkın bir müddettir olumsuz haberlerin ve olumsuz gelişmelerin tesiri altında ilerliyor. Terra krizinin patlak vermesiyle kaybolan 40 milyar dolar, FTX’in iflasıyla birlikte kaybolan inanç ve Silicon Valley Bank’ın çöküş yaşamasıyla ortaya çıkan karışıklık tüm kripto sanayisini tesiri altına aldı.

Neredeyse her ay yaşanan birçok olumsuz olay, ülkelerin düzenleyicilerini de harekete geçirdi. Bilhassa ABD’li düzenleyiciler, kripto para borsaları ve DeFi projelerinin üzerinde ağır bir baskı kurmaya başladı. FTX’in devam eden hukukî süreçleri, Bitzlato’nun kara para aklama suçlamasıyla karşı karşıya kalması, Binance’in çeşitli soruşturmalardan geçmesi ve son olarak KuCoin’e açılan dava gündemde ağır bir yer edindi. FTX’in iflas etmesinden sonra sıkılaşan bu baskılar, kripto para borsalarının diken üstünde hareket etmelerine yol açıyor. Binance CEO’su Changpeng Zhao (CZ), neredeyse her gün “4” paylaşımı yapmaya başladı.

Kripto para borsalarının üzerindeki baskılar şimdilerde stablecoin’lere sekmeye başladı. BUSD konusunda Paxos’un soruşturmaya alınması ve Binance’in direk olayların merkezine yer alarak FUD’lara maruz kalması son yaşanan stablecoin gelişmelerinden birisiydi. Bu gelişme, kripto para piyasasında karamsar havayı ortaya çıkarmış, piyasalar beraberinde Fed faiz artışını da fiyatlayarak düşüşe geçmişti. Nefes almaya başlayan kripto para piyasasına son darbe, USDC’nin depeg olması ve beraberinde tüm stablecoin’leri sürüklemesiyle gerçekleşti.

ABD dolarının kripto para piyasasında birebir kullanımını sağlayan dolar bazlı stablecoin’ler, USDT haricinde 1 doların altına sarkmış durumda.

Resesyon kaygılarının şiddetlendiği ve ABD’nin faiz artırmaya yönelik kararlılığı, Silicon Valley Bank şeklindeki olayların artabileceğini öne çıkarıyor. Bu durumda, klâsik finans eserlerinin ve bankalarının çöküşü, Bulduk’un da dediği üzere paralel olarak kripto piyasalarını da etkileyecektir. Domino taşı tesiriyle devrilen finans eserleri, riskli varlıklar yahut risksiz varlıklar ayırt etmeden tek tip bir biçimde hareket ediyor. Bankada para tutan yatırımcıların gördüğü ziyanlar, bankaların kurumsalları tarafından kripto para piyasasının da hareketlenmesine yol açabilecek durumda.

İleriye dönük bakıldığında bu olayların sonucunda, düzenleyicilerin daha fala kesimin içine gireceği ön plana çıkıyor. Bulduk, yayımladığı raporunda ve Coinkolik röportajında, olayların daha çok “bank run” sonucunda buralara geldiğini belirtti. Böylesine durumlar, tüm piyasaları tesiri altına alacağı ve yatırımcıları mağdur edeceği için, düzenleyicilerin dikkatli bir biçimde incelemeye alması olası görünüyor.

Tüm bu süreçlerin kripto para piyasasına tesirini Efe Bulduk’a sorduk. Bulduk, ABD’de kriptoya yönelik bir “cadı avı” başlatıldığını belirtti. Bulduk, FTX’in iflasıyla birlikte kripto kesimine yönelik bütün algıların değiştiğinin altını çizdi. Buna münasebet gösteren Bulduk, FTX’in ABD’deki seçimlerde fonlayıcı olduğunu söz etti. Sam Bankman-Fried’ın sonrasındaki hırsızlık tabiriyle cürümler işlemiş olması ve ABD atletlerin, ünlü ekonomistlerin bu süreçlerde yer alması, ABD’nin kriptoya yönelmesine yol açtı. Bulduk, ABD’li düzenleyicilerin Silvergate ve Signature Bank‘ı patlatma yolunu tercih ettiğini söz etti. Bulduk, FDIC, DoJ, NEC, OCC, Fed ve Beyaz Saray koordineli bir baskı ortamı oluşturulduğunu belirtti.

Bu baskıların devam edeceğini belirten Bulduk, şunları söyledi;

“Bankalara kripto hizmeti sağlamasan daha âlâ diye yaklaşan bu baskıcı yaklaşım, bir yasa çıkartılana kadar devam edecektir. Burayı baskı altına almak istiyorlar. Silicon Valley Bank battı, gerisinden Signature Bank gelecektir muhtemelen. Çok planlı ve programlı bir ilerleyiş oluyor. Burada, Lael Brainard ve Elizabeth Warren kriptoda regülasyon gelene kadar bu piyasaları sıkmaya devam edecektir. Regülasyonlarda da yüksek ihtimal ile stablecoin regülasyonu öncelikli gelecektir. Zira, kendileri bir CBDC yapma yoluna gidecekler. Büsbütün makas ayrımı yaptılar, bu türlü bir sinyal vermiyorlardı. Dünyanın kalanına ayak uydurmuş üzere görünüyorlardı. Tahminen de tıpkı paralellikte, kripto regülasyonlarını (Bitcoin haricinde) CFTC yahut SEC’e verebilirler. Bu formda regüle edilecek. Daha sonra DAO’lar regüle edilecek. Tüm bunlar olana kadar baskıya devam edecek üzere görünüyor ABD tarafı”

Efe Bulduk: İçine Dolar Giren Her Yere Bunlar Dokunuyorlar

Efe Bulduk, stablecoin’lerde öncelikli bir regülasyon görülebileceğini belirttikten sonra, USDC, BUSD ve öbür stablecoin’ler üzerindeki ilerleyişe de değindi. Bulduk, stablecoin’lere regülasyon gelene kadar, olabildiğince baskı ve fiyat hareketliliğinin görülebileceğini söz etti.

Bulduk, ABD düzenleyicilerinin, Paxos soruşturmasında öncelikli maksat olarak BUSD konusuna ağırlaştığını ve böylece Binance’e bir sinyal verdiklerini tabir etti. USDC’ye de yeni yeni sıçramalar olduğunu belirten Bulduk, Tether’e (USDT) pek bir şey yapamadıklarını, lakin içerisine dolar giren her şeye müdahale ettiklerini aktardı. Husus özelinde Bulduk, şunları söyledi;

“Önce konsolide et…Şuan konsolide ediyorlar. Evvel BUSD’un önünü kestiler ve artık USDC’ye yöneldiler. Bu sayede dolar USDT’de toplanıyor. İçerisine dolar giren her şeye bir formda dokunabiliyor ABD. Hasebiyle, stablecoin’lere regülasyon gelene kadar olabildiğince sıkmak ve zayıflatmak amaçlanıyor.”

Bulduk, burada kıssa yazan şahısların, kripto kalırsa ABD’lilerin daha dominant olmasını isteyeceklerini belirtti. Lakin, kripto kalmazsa da “canımız sağolsun” mantığıyla yaklaşacaklarını aktardı.

YORUMLAR YAZ