• YARIM ALTIN
  8.500,00
  % 0,12
 • AMERIKAN DOLARI
  32,5125
  % 0,19
 • € EURO
  34,8280
  % 0,27
 • £ POUND
  40,6931
  % 0,57
 • ¥ YUAN
  4,4913
  % 0,25
 • РУБ RUBLE
  0,3460
  % 0,48
 • BITCOIN/TL
  2004002,286
  % -2,11
 • BIST 100
  9.562,03
  % 0,33

“Bankman Fried’lar aile uzunluğu sorgulanmalı”

“Bankman Fried’lar aile uzunluğu sorgulanmalı”

İflas eden kripto para borsası FTX’in avukatları, şirketin kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried’ın yakın ailesinden kimilerinin soruşturmada istekli olarak iş birliği yapmaktan kaçındıklarını ve mahkemede sorgulanmaları gerektiğini belirtti.

Resmi mahkeme belgesine giren bu yazışmaya nazaran FTX kurucusunun kardeşi, annesi ve babası tıpkı vakitte danışmanlarıydı. Bu nedenle berbata kullanıldığı tez edilen fonlara ne olduğu konusunda şirketin eski yöneticileri ile bir arada Sam Bankman-Fried’ın annesi, babası ve kardeşinin de mahkemeye çağrılması gerektiği belirtildi.

FTX’in yeni yöneticileri, çalınmış olma ihtimali bulunan fonları kimin aldığını ve eski yöneticileriyle ne tıp bir irtibat olduğunu anlamaya çalışıyor. Lakin argümana nazaran birtakım potansiyel şahitler, iş birliğine yanaşmıyor.

FTX avukatları, Sam Bankman-Fried’ın annesi Barbara Fried’ın iş birliği taleplerini görmezden geldiğini belirtiyor. Öte yandan şirketin eski baş mühendislerinden Nishad Singh ve Bankman Fried’ın kardeşi Gabriel Bankman-Fried’dan da işe fayda bir karşılık alınamadığı aktarılıyor.

Öte yandan evraka nazaran şirketin avukatları ve Sam Bankman-Fried’ın babası Joseph Bankman ile görüşmeler devam ediyor ve uzlaşmaya dayalı bir sonuca varması bekleniyor.

FTX, Gabriel Bankman-Fried sahibi olduğu lobi tertibi Guarding Against Pandemics’in, Washington’a yakın bir yerden birkaç milyon dolarlık mülk satın aldığını ve bu mülkün müşterilerin berbata kullanılan fonlarıyla satın alındığını sav ediyor.

Ayrıca mahkeme belgesinde Fried’ın annesinin, “Mind the Gap” isimli politik hareket komitesinin de Sam Bankman-Fried ve öbür FTX çalışanlarından bağış topladığı, annesinin ve babasının Bahamalar’da kendi isimlerine kayıtlı 16,4 milyon dolarlık bir konutta yaşadığı fakat bu konutun aslında şirketin mülkü olması gerektiği argüman ediliyor.

Dosyada, Sam Bankman-Fried ile FTX’in kurucu ortağı Gary Wang ve “istenen bilgileri vermeyi açıkça reddeden” Alameda Research’ün eski CEO’su Caroline Ellison’ın da mahkemeye çağrılması gerektiği belirtildi.

Bu talepler 8 Şubat’ta yapılacak duruşmada tartışılacak.

Bu makale birinci olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ