• YARIM ALTIN
  5.437,00
  % -0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5030
  % 0,19
 • € EURO
  28,8670
  % 0,23
 • £ POUND
  33,2229
  % 0,05
 • ¥ YUAN
  3,7674
  % 0,18
 • РУБ RUBLE
  0,2773
  % 0,33
 • BITCOIN/TL
  759087,438
  % -2,42
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

BDDK ve TBB’den Sarsıntı Bölgesi için Yeni Kararlar

BDDK ve TBB’den Sarsıntı Bölgesi için Yeni Kararlar

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen ve civar vilayetlerde hissedilen sarsıntıların akabinde, BDKK ve TBB yeni kararlarını duyurdu.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 vilayette hissedilen zelzele felaketinden sonra birçok bölümden yardımlar gelmeye devam ediyor. Sarsıntı bölgeleri hakkında yeni kararlar alan kurumlara Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Türkiye Bankalar Birliği’de (TBB) eklendi. BDDK ve TBB tarafından alınan kararların detayları yayınlandı.

TBB, Zelzele Bölgeleri için Aldığı Kararları Yayınladı

Kahramanmaraş zelzelesinden sonra birçok kesimden yardım hedefli kararlar gelmeye devam ediyor TBB, yaptığı açıklamalar ile sarsıntının etkilediği tüm bölgeler hakkında kararlarını yayınladı. 6 Şubat’ta yaptığı toplantı sonucu, sarsıntı bölgesinde yaşanılan problemlerin azaltılmasına ve banka hizmetlerinin kesintisiz yapılacağına değindi. Depremzedelere yardım maksatlı yapılan bu planlar ışığında uygulamaya geçilecek kararlar belirlendi.

TBB, yaptığı toplantı sonucunda alınan kararlara nazaran;

Banka müşterilerinin 6 ay içerisinde vadesi gelecek borçların 6 ay mühletinin ertelenmesi. Ortak ATM’lerden yapılacak süreçlerde komite alınmaması. Banka müşterilerine yardım maksatlı imkanlar yaratılması. Risk Merkezi Üyeleri’nin ikamet ettiği yada şubede hesabı bulunan müşterilerin kredi ödeme, kredi risk, çek ve senet işlerimleri için Risk Merkezi, tarafından bilgilendirme ve düzenlemelerde bulunulması.

Ayrıca TBB, zelzele bölgesine yapılan yardım gereçlerinin 352 adet kamyon/kamyonet ve 48 adet konteynerin bankalar tarafından bölgelere götürüldüğünü belirtti. Gönderilen yardımların gerekli bölgelere ve koordinasyonlara gereksinim dahilinde aktarılacağını kelamlarına ekledi.

Deprem bölgeleri için yapılan yardımlardan bir oburu ise bankacılık kesimi için paylaşım ağının kurulması oldu. Kurulan bu ağ sayesinde bankalar kendi ortasında gerekli dayanağı yaratmaya başladı. Bu olaylar ışığında bölüm, çalışanların yardım taleplerini yerine getirmeyi sürdürüyor 

BDKK, Zelzele Bölgeleri için Aldığı Kararları Yayınladı

Kahramanmaraş merkez üslü ve 10 ili etkileyen depremzedeler için dayanak maksatlı kararlar alınmaya devam ediliyor. BDKK, zelzele bölgelerinde ikâmet eden bireyler için, 25 bin Türk Lirası limitinin dikkate alınmayacağını belirtti. Ayrıyeten kredi kartlarında taban fiyatın, periyot borcuna oranı yüzde 20 olacak biçimde belirlendi.

BDKK, tarafından alınan kararlar şu halde;

Deprem felaketinden etkilenen ve ödeme gücü azalan müşterilerin kredilerinin, anapara ve faiz ödemelerinde minimum 6 ay müddetle ertelenmesi, ötelemenin faiz/kar hissesi talebinde bulunmadan yapılması durumunda müşteri talebinin aranmaması. 01.03.2023- 31.03.2023 tarihleri ortasında kullanılacak kredilerin YMM onayını alarak bankaya tevdi yapılması gerekli dokümanların iletimi tarihinin 30.06.2023 tarihine müddet müsaadesi tanınması. Taban ödeme fiyatı yapılmamış kredi kartlarının kullanımının sarsıntı bölgelerinde olan beşerler için iptal edilmeyeceği, kart borçlarını erteledikleri müddet zarfında taban fiyat da dahil olmak üzere alacaklarını talep etmeden ödemesiz periyotlar yapabileceğin. Depremzedeler için belirlenmiş olan 2.000 Türk Lirası yardım sonunun 5.000 Türk Lirası hududu olarak belirlenmesi. Kredi müşterilerinden alınması şiddetli olan ek dokümanların temininin bankalara bırakılması. Bankalar tarafından teminat olarak görülen ticaret ve ikamet hedefi gayrimenkul kıymetlerinin gözden geçirilmesinin ertelenmesi. Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanunu doğrultusunda ruhsat almış yeminli mali müşavirler (YMM) tarafından onaylı halde bankaya iletilmesi gereken evrakların 31.03.2023 tarihine kadar uzatılması. Bankalar ve şirketler tarafından kullandırılan tüketici ve taşıt kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin müşterilerin isteği doğrultusunda ertelenmesi halinde erteleme süresinin belirlenen vade sonlarında dikkate alınmayacağı.

Açıklanan bu kararların Kuruluş Birlikleri için duyurulmasına ve kurumun internet sitesi üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

YORUMLAR YAZ