• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2190825,652
  % -2,37
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Binance CEO’su CZ Neden 4 Yazıyor? Sırrı Çözüldü!

Binance CEO’su CZ Neden 4 Yazıyor? Sırrı Çözüldü!

Binance CEO’su CZ, toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımlarda 4 sayısını sıklıkla kullanıyor. Changpeng Zhao’nun takipçileri ise bu sayının rastgele bir manası olup olmadığını merak ediyorlar. 4 sayısının sırrı CZ’nin attığı tweet ile çözüldü…

Changpeng Zhao’nun Twitter paylaşımları gündem olmaya devam ediyor. Makul aralıklarla 4 sayısına gönderme yaptığı görülen CZ, takipçileri tarafından ilgiyle karşılansa da başlarda soru işaretleri de yaratıyor. Örneğin 6 Mart tarihli tweet’inde “Remember 4” yazan CZ’nin ne demek istediği üzerine çok sayıda beyin fırtınası yapılmış durumda.

Binance CEO’su Neden 4 Yazıyor?

Adeta gizemli bir hale bürünen 4’ün sırrı, CZ’nin açıklamasının akabinde çözüldü. Türkçe manası “4’ü hatırla” olan “Remember 4” sözü, Binance CEO’sunun sıraladığı 4 hususun sonuncusunu temsil ediyor. Sayının sırrını açıkladığı tweet’i, kullanıcı profiline sabitleyen CZ, başlardaki soru işaretlerini de böylelikle gidermiş oldu.

“Remember 4” Ne Demek? Sırrı Çözüldü!

CZ’nin yaptığı paylaşımın daha evvelki 4 unsurlu bir paylaşımla ilgili olduğu ortaya çıktı:

“2023’e kolay yaklaşın.

Daha az şeye daha çok vakit harcayın.

Yapılması ve yapılmaması gerekenler:

 1. Eğitim
 2. Uyum
 3. Ürün ve Hizmet
 4. FUD, uydurma haberler, akınlar vb. görmezden gelin

Gelecekte, “4” diye bir tweet attığımda bu gönderiye irtibat verirseniz mutlu olurum.”

CZ, 4. unsurda FUD’ların görmezden gelinmesi gerektiğini vurguluyor. Dehşet, kararsızlık ve kuşku durumlarına aldırış edilmemesi ve yatırımcıların manipülasyona karşı dikkatli olması gerektiği tabir ediliyor.

Changpeng Zhao’nun 4 yazdığı öbür paylaşımlardan kimileri ise şu halde:

“4 saat uyudum, şununla uyandım:

Silikon Vally Bankası sorunları
USAG, KuCoin’e Dava Açtı
Whitehouse madencilik elektriğine yüzde 30 vergi istiyor
Huobi token’ın flaş çöküşü
Diğer kripto fiyatları biraz düşüyor

Bitcoin hala blok üretiyor.”

“Birisi bunu photoshopladı ve Çin’deki WeChat’te geniş çapta yayıldı. Takımımızın yakından çalıştığı FBI tarafından vurulduğumu söylüyor… 🤷‍♂️ 4.”

“4”

FUD Nedir?

FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) kısaltmasının Türkçe karşılığı Endişe, Kararsızlık ve Şüphe’dir. Kısaltma hem iktisatta hem de siyasette sık sık kullanılır. Bilhassa ana akım medya aracılığıyla kitlelere yayınlan haberlerle manipülasyon yaratılır. Manipülasyon ile güdüme alınan rastgele bir şeye hücumlar kolaylaşır, prestiji düşürülmeye çalışılır. Manipüle edilmeye çalışılan şey Bitcoin, bir pay senedi yahut bir siyasi aday olabilir.

FUD ile amaçlanan şey tam olarak başları karıştırmak, güvensizlik ortamı oluşturarak satışları artırmak ve mesela Bitcoin’in kıymetinin düşmesini sağlamaktır. FUD kavramı ile özdeşleştirilebilecek bir haberi gördüğünüzde birinci düşünmeniz gereken şey 1 BTC’nin hala 1 BTC’ye eşit olduğudur. Bilhassa insanları buna inandırmak kavramı işe yaramaz hale getirir.

Bu formda davranarak insanların ellerindeki Bitcoin’i panikle satmalarını önlemiş olursunuz. FUD’a kapılan bir insan kısa vadede elindeki Bitcoin’leri satarak kar edebileceğini düşünse de aslında uzun vadede ziyan edebilir. Bunu insanlara anlatarak ve somut örneklerle göstererek satış baskısı bir nebzede olsa baskılanabilir ve böylelikle piyasanın eğilimi sert bir halde aşağı istikametli olmaz.

YORUMLAR YAZ