• YARIM ALTIN
  5.439,00
  % -0,16
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5032
  % 0,18
 • € EURO
  28,8357
  % 0,13
 • £ POUND
  33,1849
  % -0,05
 • ¥ YUAN
  3,7687
  % 0,17
 • РУБ RUBLE
  0,2773
  % 0,35
 • BITCOIN/TL
  759306,297
  % -2,19
 • BIST 100
  8.524,42
  % 0,44

Binance, Paxos ve SEC Üçgeni: Sıradaki Gaye BUSD mu?

Binance, Paxos ve SEC Üçgeni: Sıradaki Gaye BUSD mu?

Kripto borsası Binance, en büyük stablecoin olması umuduyla öne çıkardığı BUSD konusunda problemli günlerden geçiyor.

2019 yılında Binance, borsasında etkin kullanıma sahip olacak ve kullanıcılara borsayı daha çok benimsetecek bir çalışma yürüttü. Paxos ile anlaşan şirket, Binance USD (BUSD) isminde bir stablecoin’i piyasaya sürdü. Paxos’un ihraç ettiği ve Binance’in desteklediği bu stablecoin, SEC’in kripto paralar üzerindeki şahin tavrına yakalandı. BUSD konusunda SEC, kayıtsız menkul değer olduğunu öne sürüyor.

Baştan Sona: Binance ve BUSD

Kripto para kesiminde süratli bir yükseliş yaşayan Binance, 2019 yılında borsasının destekleyeceği bir stablecoin üzerinde çalışma yürüttü. Binance USD (BUSD) ismiyle piyasaya sunulan stablecoin’in ihraççısı, Paxos isminde bir kripto şirketi oldu.

Paxos, Binance için BUSD ihracını tam 4 sene boyunca yürüttü. Arz konusunda yakımlardan ve deverana yeni arzın sokulmasından sorumlu tutuldu. Bu stablecoin’in teminatını da Binance üstlendi. Lakin son günlerde, UST ve FTX olaylarının yarattığı güvensizliğin meyveleri toplanıyor. SEC, kripto dalında daha fazla hakimiyet kurmaya başladığını ve ayırt etmeyeceğini gösterdi.

ABD’nin New York düzenleyicisinin yürüttüğü Paxos soruşturmalarının akabinde, SEC tarafından da bir atak geldi. SEC, Binance ve Paxos bağının maddelere ters yürütüldüğünü ve stablecoin eserin kayıt edilmemiş bir menkul değer olduğunu ileri sürdü.

İddiaların bir yenisi de USDC ihraççısı Circle şirketi hakkında geldi. Bloomberg’in yaptığı habere nazaran, tüm bu süreçleri başlatan Circle oldu. USDC ihraççısı, geçtiğimiz yıl BUSD hakkında New York Mali Hizmetler Depmartmanı’na (NYDFS) şikayette bulundu. Circle’in şikayeti, Binance’in rezervleri yanlışsız yönetmediği ve BUSD konusunda art planın sağlam olmadığı istikametindeydi.

USDC ve BUSD konusundaki rekabet, kripto yatırımcılarının dehşet havasına girmesine yol açan bir hukukî süreç zinciri haline geldi.

SEC ve Paxos: Ana Mevzu BUSD

Geçtiğimiz günlerde kripto dalında bomba tesiri yaratan bir haber akışı yaşandı. Basına yansıyan haberlerde, ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) tarafından yeni bir hukukî süreç başlatıldığı yer aldı. Bu süreç, Binance için BUSD stablecoin’ini ihraç eden Paxos’u maksat alıyor.

SEC, Paxos’un BUSD konusunda kanunlara karşıt hareket ettiğini sav etti. Ayrıyeten SEC, BUSD’un menkul değer olduğu istikametinde bir yaklaşım sergiledi. Bu haberin ortaya çıkması, gündemde yer buldu.

SEC’in radarına giren Paxos’un, BUSD konusunda geri çekildiğini ve 2024 yılına kadar kripto paranın devamlılığında yardımcı olacağını belirttiği sav edildi. Bu tezlere nazaran Paxos, Binance için BUSD ihraç etmeyi sonlandıracak.

Basına düşen ihraççının hizmetlerini sonlandıracağı haberi, BUSD tarafında depeg görünümünü yansıttı. Kullanıcılar, muhtemel yeni bir UST senaryosundan kaçınmak için BUSD’larını USDT’ye çevirmeye başladı.

Durum o denli bir boyuta geldi ki USDT tarafında 1 milyar dolarlık yeni bir arz sirkülasyona sokuldu. İlginin bu kadar diğer stablecoin’lere kayması sonucunda BUSD, 0,9950 dolar düzeyine kadar bir düşüş yaşadı.

Sonraki Süreçler ve Binance İddiaları

Gündemin bu kadar karışık olması, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) moralini bozmadı. CZ, toplumsal medya üzerinden sakinliğini korudu ve yapılan taarruzlara karşı güçlü olduklarının bildirisini verdi.

BUSD kalesini kaybetmeye hazırlanan Binance’in ileriye dönük planları ise merak konusu oldu. Ortaya atılan tezler ortasında, Binance’in USTC’yi benimseyeceği gündeme düştü. Bu tezin yayılması, USTC tarafında yüzde 20’yi aşan bir yükseliş senaryosunu öne çıkardı.

Diğer taraftan bir öteki sav da Binance’in kendi stablecoin’ini ihraç edeceği ve bunu uygun bir halde yürüteceği tarafında oldu. Bu kapsamda Binance’in, USD Binance (USDB) isminde bir kripto para ünitesi çıkartacağı da konuşulmaya başlandı.

Gündemi bir oldukça meşgul eden bu haberler ve tezler, kripto para piyasasında da düşüşleri meydana getirdi. Birçok altcoin, yüzde 15-20 ortasında güçlü düşüşler yaşadı.

Tam da ABD’nin enflasyon bilgilerini açıklayacağı haftada, ortaya çıkan berbat haberlerin tesiriyle piyasalarda bir dehşet havası belirdi.

YORUMLAR YAZ