• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2071221,237
  % -5,14
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Birleşik Krallık, Kripto Sanayisini Şekillendirmek İstiyor

Birleşik Krallık, Kripto Sanayisini Şekillendirmek İstiyor

Birleşik Krallık, geçen yıl yaşanan FTX ve Terra krizlerinin akabinde kripto para sanayisini düzenleme planlarını ortaya koydu.

Kripto sanayisi, milyonlarca yatırımcının akın ettiği ve benimsenme oranlarının arttığı bir yılı geride bıraktı. Lakin geçen yıl kripto sanayisi, FTX ve Terra krizlerinin ışığında birçok berbat senaryoya da maruz kaldı. Düzenleme ve denetleme gereksinimlerinin giderek mecburî hale gelmesi, ülkeleri de harekete geçirdi. Birleşik Krallık, kripto sanayisini düzenlemek ve berbat aktörleri engellemek emeliyle planlarını resmen ortaya çıkardı.

Birleşik Krallık, Kripto Sanayisini Düzenlemek İstiyor

Birleşik Krallık, kripto dostu Başbakan Rishi Sunak eşliğinde kripto sanayisini düzenlemek gayesiyle harekete geçti.

Birleşik Krallık hükümeti, geçtiğimiz yıl yaşanan FTX krizine katkıda bulunan iş uygulamalarını ve aktörlerini engellemek istiyor. Başbakan Rishi Sunak‘ın kripto dostu bir tutum alması ve kesime yeşil ışık yakması da değerli bir etmen oldu.

Geçtiğimiz gün başlatılan geniş çaplı istişarelerde hükümet, kripto varlık kuruluşlarını düzenlenmesi ve klâsik finans firmalarındaki düzenlemeler ile uyumlu hale getirmeyi amaçlayan birçok teklifte bulundu.

Geçtiğimiz yıl birçok kripto kredi kuruluşunun çökmesi, bu husus üzerinde kâfi tespitlerin yapılmadığını ortaya koydu. Birleşik Krallık, kripto kredisi ile ilgili durumların irdelenmesine odaklandı.

Hazine sekreteri Andrew Griffith, bahisle ilgili şunları söyledi;

“Ekonomiyi büyütme, teknolojik değişim ve yeniliği sağlama taahhüdümüzde kararlı kalıyoruz. Buna kripto varlık teknolojisi de dahildir. Lakin sağlam, şeffaf ve adil standartlar sağlayarak bu yeni teknolojiyi benimseyen tüketicileri de korumalıyız.”

YORUMLAR YAZ