• YARIM ALTIN
  6.911,00
  % -0,70
 • AMERIKAN DOLARI
  31,1260
  % 0,27
 • € EURO
  33,8279
  % 0,57
 • £ POUND
  39,5417
  % 0,42
 • ¥ YUAN
  4,3251
  % 0,20
 • РУБ RUBLE
  0,3381
  % 1,29
 • BITCOIN/TL
  1590022,232
  % -0,10
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Bitcoin madencilerinin önünde hâlâ mahzurlar var

Bitcoin madencilerinin önünde hâlâ mahzurlar var

İyileşen bir avuç ölçüm, Bitcoin madencileri için kâr marjlarının yavaş yavaş arttığını gösteriyor lakin bölümün kilit alanları baskı altında.

Bitcoin’in madencilik sanayisi, düşüş eğilimi gösteren fiyat hareketine ve borsaların ve borç veren şirketlerin çalkantılı durumlarına kıyasla nispeten istikrarlı.

Ağın hashrate’i, öncelikle ABD’de eşi gibisi görülmemiş bir kar fırtınası nedeniyle 2022’nin sonlarına gerçek yavaşça düştü ve o vakitten beri 270 EH/s’nin üzerindeki evvelki doruğunu geçmek üzere güçlü bir formda toparlandı. FTX çöküşünün akabinde hashrate’in 2022 yazının en düşük düzeylerinin çok üzerinde olduğunu görmek, bilhassa yürek vericiydi.

Bununla birlikte çeşitli ölçümlerdeki son sağlamlığa karşın madencilik sanayisi, büyümesini büyük olasılıkla ileriye gerçek kısıtlayacak birçok zorlukla karşı karşıya. Pürüzler ortasında düşük kârlılık, yeni çağ verimli makinelerden kaynaklanan bir tehdit ve blok çıkarlarını yarıya indirecek bir Bitcoin yarılanması yer alıyor.

BTC madenciliği gerilimli bir kesim olmaya devam ediyor

Bitcoin ağının hashrate’i güzelleşirken madenciler, düşük kârlılık nedeniyle hâlâ ağır gerilim altında. Bitcoin madencilerinin çıkarları, doruktan bedellerinin üçte birine geriledi. Mayıs 2022’deki fiyat düşüşünden evvel madenciler, TH/s başına günlük 0,22 dolardan fazla kazanıyordu, bu sayı artık 0,07 dolara düştü.

Başabaş fiyatları 25.000 doların üzerinde olan küçük ölçekli madencilerin yüzdelik hissesi, 2019’da %80 iken 2022’de %2’ye düştü; bu, madenci kapitülasyonunun sona ermesinin olumlu bir işareti.

Başabaş fiyatları 20.000 ile 25.000 dolar ortasında değişen orta ölçekli madencilerin sürdürülebilirliği, iştirakçilerin sermaye verimliliğine bağlıdır. Onlar için uğraş, bir sonraki yükseliş döngüsünden yarar sağlamayı umarak yükseliş eğilimi başlayana kadar hayatta kalmak.

Orta büyüklükteki makinelerin fiyatlarındaki değerli düşüş, talebin yavaşladığını gösteriyor. CoinShares’e nazaran makine fiyatlarının düşürülmesi, sermaye açısından güçlü kuruluşların ucuz bir fiyata donanım satın alarak “TH/s başına sermaye sarfiyatı maliyetlerini düşürmelerine ve devam eden ek nakit maliyetlerine katlanmadan çıktıyı artırmalarına” imkan tanıyacak. Lakin bu, mevcut madencilerin ziyanına olacak ve bu da büyük olasılıkla sanayinin bir bütün olarak büyümesini kısıtlayacaktır.

Ayrıca bilhassa global çapta merkez bankaları, borçlanma faizlerini yükseltirken mali durumu zayıf olan firmalar da borçlarını artırarak yavaşlamadan yararlanamayacak.

Bağımsız araştırma şirketi The Bitcoin Mining Block Post, kesimin 2023’teki büyümesi hakkında emsal bir sonuca vardı. Analistleri, madencilerin maliyetinin 2020’de olduğu üzere “yanlamasına ve kademeli olarak üst gerçek hareket edeceğini” kestirim ediyor.

Madenciler 2023’te kâr elde edecek mi?

Yukarıdaki bilgiler, madenci teslimiyetinin en makûs günlerinin sona erebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte kesim, BTC birikiminin şiddetli olduğu değerli bir baskı altında kalmaya devam ediyor.

Madenciler pazarda önde gelen satıcılar olmaya devam ediyor.

Coinbase (NASDAQ:COIN) Institutional tarafından 19 Ocak’ta yapılan bir güncellemede, “kripto madencilerinin satışta biraz daha agresif olmaya başladığı” belirtildi.

Bitcoin madencilerinin tek sekmeli arz metriği, madencilik havuzlarından token alan adreslerin toplam varlıklarından hesaplanır. Gösterge, 2023’ün başından bu yana madenci istikrarında hafif bir artış kaydetti. Lakin toplam ölçü hâlâ 2019’daki düşük düzeylerin altında ve bu da fiyat madencilerin lehine olmadıkça şartlarda süratli bir toparlanmanın zorluklarına işaret ediyor.

Madencilerin kısa vadede çok az toparlanma umuduyla satışlarına devam etmesi, 2023’te parabolik bir koşu bekleyenlerin umutlarını yerle bir edebilir. Yeniden de âlâ haber şu ki en berbat günler geride kalmış olabilir. Yavaş ve istikrarlıyken, madenciler büyümeye devam edebilir, tekrar birikmeye başlayabilir ve bir sonraki yükseliş rallisinin sahnelenmesine yardımcı olabilir.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ