• YARIM ALTIN
  5.383,00
  % -0,24
 • AMERIKAN DOLARI
  27,5130
  % 0,18
 • € EURO
  28,8480
  % 0,07
 • £ POUND
  33,4244
  % 0,31
 • ¥ YUAN
  3,7731
  % 0,28
 • РУБ RUBLE
  0,2785
  % 0,74
 • BITCOIN/TL
  757788,593
  % -1,19
 • BIST 100
  8.486,96
  % 1,82

Borsa ve Yatırımlar Konusunda İki Yeni Adım

Borsa ve Yatırımlar Konusunda İki Yeni Adım

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SEDDK aracılığıyla, borsa ve ferdi emekliliğe yönelik yeni adımlar atıldı.

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, civar vilayetlerde de tesirini hissettirdi. Sarsıntının sekizinci gününde, mağduriyetlerin giderilmesi için yapılan çalışmalar tüm süratiyle devam ettiriliyor. Öteki taraftan, gündemde yer edinen borsa konusunda da yeni ataklar geldi. Ayrıyeten, ferdî emeklilik devlet katkısı konusunda da güncelleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı borsa konusuna ağırlaşırken, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu ferdi emekliliğin borsa tarafına ağırlaştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul Konusunda Atak Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkez Bankası (TCMB), Sermaye Piyasası Heyeti (SPK) ve Borsa İstanbul yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Yoğun bir biçimde geçen toplantıdan alınan karara nazaran, borsada pay geri alımlarında yansıtılan yüzde 15 oranındaki stopaj kıymeti sıfırlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Borsa İstanbul’da süreç gören şirketlerin pay geri alımlarında ilgi görmesi amacıyla vergi muafiyeti sağlanması gündeme getirildi.

Bireysel Emeklilik Sisteminin, Borsa Tarafına ve Devlet Katkısına Yönelik Değişiklikler

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Ferdi Emeklilik Sistemi (BES) tarafındaki devlet katkısına yönelik yönetmelikte değişiklikler yaptı. Yapılan yönetmelik değişikliği, Rezmi Gazete aracılığıyla yayımlandı.

Yapılan bu yönetmelik değişikliğine nazaran, nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünün minimum yüzde 70’inin, Türk Lirası cinsinden borçlanma araçlarında, gelir paydaşlığı senetlerinde yahut kira sertifikalarında kıymetlendirilmesi şartı yüzde 50’ye çekildi.

SEDDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliği, şunları kapsıyor;

Borsada süreç görmesi kaydıyla bankalar tarafından çıkarılan borçlanma araçlarında, kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarında yahut Sermaye Piyasası Konseyi tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir düzeye denk gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul değerler ile varlık yahut ipoteğe dayalı menkul değerlerde, BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal İdare Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan iştirak endekslerindeki hisselerde bedellendirilen kısım yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarıldı. Bu kapsama BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal İdare Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan iştirak endekslerindeki hisseler da eklendi.

Yapılan bu yönetmelik değişikliğiyle birlikte, tek bir pay senedine gerçekleştirilen devlet katkısı fon portföyünden yapılabilecek yatırım oranı hududu yüzde 5’e çıkarıldı.

Yönetmelik kararlarının SEDDK Lideri tarafından yürütüleceği son düzenleme, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

YORUMLAR YAZ