• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2185529,596
  % -1,61
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Hong Kong Düzenleyicileri bankalar ile kripto şirketlerini bir ortaya getirecek

Investing.com – Hong Kong, kripto varlıklar için bir merkez olma emeline yönelik yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. 

Hong King düzenleyicilerinin son atağı, kripto şirketlerinin finansmana kolay erişebilmesini sağlamak. Bunun için kripto şirketleri ve bankalar ile toplantılar yapacak olan düzenleyiciler, kripto bölümü ile klasik finans şirketlerinin birlikte çalışabilirlik yollarını kıymetlendirecek. 

Bloomberg’in haberine nazaran birinci toplantı 28 Nisan’da Hong Kong Para Otoritesi’nde gerçekleştirilecek. Toplantıya sabit kripto para üniteleri ile kripto borsalarını denetleyen iki kurum olan HKMA ve Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Kurulu mesken sahipliği yapacak.

Çin Anakarasında özerk bir bölge olan Hong Kong, kıtada yıllardır devam eden kripto yasaklarının akabinde geçen yıl kıymetli bir atılım yaparak özerk bölgenin kripto varlıklar ve gelişmekte olan bölüm Web3 çin bir merkez olma planlarını ortaya koydu. O günden bu yana Hong Kong’da inançlı ve elverişli bir kripto ekosistemi oluşturulması ismine çalışmalar süratle devam ediyor. 

Güvenlik kıymetlerinin ön planda tutulduğu kentte şu an katı düzenlemelerden ötürü kripto şirketleri, bankacılık hizmeti almakta zorlanıyor. Bunun yanında hafta başında Bloomberg, Çin bankalarının Hong Kong kripto teşebbüsleriyle çalışmak için temasta bulunduklarını raporladı. 

ABD’de kripto piyasasına yönelik baskılar her geçen gün artarken Asya bölgesinden dalı destekleyen haberlerin gelmesi, kripto şirketlerinin muhtemel bir göç dalgasında Asya’da konuşlanmasını sağlayabilir. Hong Kong başta olmak üzere Asya’daki kimi ülkelerin kripto dalına yönelik dostça yaklaşımları, geçtiğimiz aylarda ABD’li teşebbüslerinde de dikkatini çekti. Yapılan kimi yorumlar ortasında bir sonraki boğa devrinin Asya’dan başlayacağı görüşü ortaya atılırken yılın birinci ayından bu yana Çin merkezli altcoin’ler ağır talep gördü.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ