• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto odaklı Signature Bank, ABD düzenleyicilerinin müdahalesiyle kapatıldı

Kripto odaklı Signature Bank, ABD düzenleyicilerinin müdahalesiyle kapatıldı

Investing.com – New York merkezli ve kripto kesimi odaklı çalışan başka bir banka olan Signature Bank, dün ABD düzenleyicilerin müdahalesiyle kapatıldı. 

Geçen hafta Silvergate’in tasfiye kararı almasının akabinde kripto piyasalarını etkileyen bir iflas haberi de Silicon Valley Bank’ten geldi. Son olarak Signature Bank’in faaliyetlerinin durdurulmasıyla ABD’de bir hafta içinde üç bankanın iflas ettiği görüldü. 

Signature Bank’e yapılan müdahale hakkında konuşan New York Mali Hizmetler Departmanı Lideri Adrianne Harris, alınan kararın mevduat sahiplerini korumak için olduğunu söyledi. ABD kurumları Fed, FDIC ve ABD Hazine Bakanlığı da mevzuyla ilgili ortak bir açıklama yaptı ve bankanın Federal Mevduat Sigorta Kurumunun (FDIC) denetimi altına alındığını duyurdu. Açıklamada ayrıyeten iflas eden ve kapatılan bankada mevduatları olan tüm ferdî ve kurumsal müşterilerinin alacaklarının garanti altında olduğunun bildirilmesi, krizin birinci kademede büyümesini engelleyen gelişme oldu. 

ABD’de son bir haftada 3 bankanın faaliyetlerinin durmasını pahalandıran yorumcular, bu iflasların 2008 yılında yaşanan mali krize benzemediği konusunda hemfikir. Temel olarak sistematik bir riskten kaynaklanmadığı görülen bu çöküşler, kripto piyasası üzere muhakkak bir bölümle olan bağlardan ötürü risk ve volatilite kaynaklı münferit olaylar olarak görülüyor.

Diğer yandan Signature Bank’in son devirlerde kripto piyasasıyla münasebetini azaltma kararı alması ve düzenleyicilerin bankadaki fonların garanti altında olduğunu açıklaması, dalın bu gelişmeyi negatif fiyatlamasının önüne geçmiş üzere görünüyor.

Konu hakkında yapılan yorumlarda iflas eden bankaların kripto para üzere riskli kesimlere maruz kalmasından ötürü düzenleyicilerin bankacılık dalına yönelik kontrolleri artırması olası görülüyor. Buna bağlı olarak kripto sanayisi, ABD’de alınması beklenen önlemlerden ötürü prestiji para ve kripto paralar ortasındaki ilişkinin zayıflaması üzere bir riskle karşı karşıya kalabilir.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ