• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Kripto paralar Fed’in açıklamasıyla rahatladı: Bitcoin 22.000 dolara yükseldi

Kripto paralar Fed’in açıklamasıyla rahatladı: Bitcoin 22.000 dolara yükseldi

Investing.com – Silicon Valley Bank’in iflası, ABD’de 2008 krizi sonrası yaşanan en büyük bankacılık iflası olarak kayıtlara geçti. Bu durum kripto para piyasalarını etkileyen son olumsuz olarak görüldü. 

Bu gelişmenin akabinde hafta sonu ağır bir trafik vardı. Silicon Valley Bank‘in batışı bilhassa kripto piyasasının en büyük ikinci sabit kripto varlığı USDC ihraççısı Circle’ı etkiledi. Circle’ın bankada 3,3 milyar doları olduğunu açıklaması, piyasaları paniğe sevk etti ve hafta sonu süreçlerinde bankaların kapalı olduğu saatlerde ağır USDC satışından ötürü kripto para 1 dolar sabitliğini kaybederek 0,8 dolar bandına kadar geriledi. 

Bu gelişmelerin akabinde Circle’dan bir açıklama geldi ve şirket, hafta sonu bankalar kapalı olduğu için süreksiz bir likidite sorunu olduğunu ve hafta açılışında USDC’nin sabitliğini koruyacaklarını açıkladı. Bu açıklamanın akabinde USDC, yükselişe geçti ve haftanın birinci saatlerinde kripto para yine 1 dolar sabitliğine ulaştı.

ABD’de bankacılık krizi olarak ortaya çıkan gelişmelerde hafta sonu Fed’den bir açıklama geldi ve ABD Merkez Bankası, bankalara yardımcı olmak için iskonto penceresine erişimi kolaylaştırıcağını açıkladı. ABD Merkez Bankası, Silicon Valley Bank gibisi öbür bir çöküş yaşanmaması için bankaların iskonto penceresine erişme koşullarını gevşetmeyi pahalandığını açıkladı. Bu önleme nazaran Fed, bankaların faizlerde artış gerçekleşirken kıymeti düşen tahvil ve başka varlıkları satarak ziyanlarını kaydetmek zorunda kalmadan mevduat sahiplerinin para çekme taleplerini karşılama kapasitelerini artıracağını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan banka iflası açıklaması

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, dün yaptığı açıklamada, Silicon Valley Bank’ın iflasına yönelik yaptığı açıklamada mevduat sahiplerini korumak için bankacılık düzenleyicileriyle yakın bir formda çalıştıklarını lakin büyük bir kurtarma paketinin düşünülmediğini söyledi.

2008 mali krizinden bu yana en büyük banka çöküşü olarak görülen gelişme için uygun siyasetler tasarlamak ismine düzenleyicilerle birlikte çalıştıklarını söyledi.

Kripto paralar Fed’in aldığı tedbirlere olumlu reaksiyon verdi

Piyasaları paniğe sevk eden en büyük ikinci sabit kripto paranın süratli formda 1 dolar istikrarına ulaşması ve Fed kanadından gelen açıklamalarla kripto paralarda da bir toparlanma görüldü. 

Bitcoin, hafta sonuna girilirken 19.500 dolar düzeylerine kadar geriledi. Hafta sonu yaşanan gelişmelerle toparlanmaya başlayan BTC, bilhassa dünkü açıklamaların akabinde son iki gün boyunca %10’un üzerinde sıçrayarak 22.000 dolar bandına kadar yükseldi. 

Kripto piyasası genelinde bir toparlanma havası eserken Bitcoin ile paralel olarak Ethereum’da da %10’un üzerinde bir yükseliş görüldü ve en büyük altcoin, 1.600 dolar sonuna kada yükseldi. 

İlk 10 kripto para ortasında son 24 saatte en çok yükselen kripto para Cardano (ADA) oldu. ADA, dünden bu yana %12 yükselişle 0,34 dolar hududuna yükseldi. 

Fed’in faiz siyasetinin bankaları olumsuz etkilemeye başladığına yönelik yorumların akabinde bankanın faiz siyasetinde bir gevşemeye gidebileceğine dair görüşleri güçlendirmeye başladı.

Bu gelişmelere bağlı olarak Goldman Sachs, son görüşünde Fed’den bu ay faiz artırımı beklemediğini açıkladı. 

Goldman Sachs tarafından yapılan açıklamada bankacılık sistemindeki son gerilime bağlı olarak, FOMC’nin 22 Mart toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemedikleri ve Mart’tan sonraki yola ait kıymetli bir belirsizlik gördükleri belirtildi.

JP Morgan ise Fed’in faiz artışına ait olarak geçen hafta 50 baz puan telaffuzlarının artmasına karşılık bu ay 25 baz puanlık bir artış beklediklerini lisana getirdi.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ