• YARIM ALTIN
  3.986,00
  % -0,07
 • AMERIKAN DOLARI
  19,0557
  % 0,05
 • € EURO
  20,7569
  % 0,21
 • £ POUND
  23,4750
  % 0,15
 • ¥ YUAN
  2,7697
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,2475
  % 0,13
 • BITCOIN/TL
  521419,201
  % -2,97
 • BIST 100
  %

Kriz kâhini Roubini, kripto paralar için felaket senaryosu yazdı

Kriz kâhini Roubini, kripto paralar için felaket senaryosu yazdı

Investing.com – Geçen hafta ABD’de iflas eden 3 banka ortasından ülkenin en büyük 16. bankası Silicon Valley Bank’in iflası, en çok ses getiren gelişme oldu.

Dünya gündemine giren ABD’deki bankaların iflasının akabinde kriz kahini olarak ünlenen ekonomist Nouriel Roubini, “Silicon Valley üzere bir bankanın bir günde iflas ediyorsa kripto alanındaki rastgele bir borsa yahut şirket, çok daha süratli biçimde iflas edebilir” yorumunu yaparak kripto bölümü hakkında felaket senaryoları yazmaya devam etti.

İflas eden 3 bankada kripto sanayisiyle ticari bağ halindeydi. Bunun üzerine Twitter üzerinden görüşlerini paylaşan Roubini, mümkün krizlerde kripto şirketlerinin çok daha süratli batabileceğini, zira bu şirketlerin büyük bir vade uyumsuzluğuna ve kalitesiz varlıklara sahip olduğunu sav etti. Bunun yanında klasik bankaların sermaye yeterliliği denetimleri, mevduat sigortaları ve düzenleyici kurumlar tarafından son deva borç veren imkanına sahip olduğunu söylerken bu tedbirlerin hiç birinin merkezsiz finans bölümünde olmadığını hatırlattı ve kripto sanayisinin sistematik bir erime yolunda olduğuna inandığını söyledi.

Nouriel Roubini, geçmiş periyotlarda de birçok kere kripto paraları bir dolandıcılık olarak nitelendiren görüşlere sahipti. Roubini, kripto dalına ait tenkitleri yanında ABD bankalarının risklerine de değindi. ABD bankalarının ortalama 620 milyar dolarlık gerçekleşmemiş ziyanının olduğunu söyleyen Roubini, bu ölçünün 2,2 trilyon dolar olan toplam özkaynağa oranının %28 olduğunu lisana getirdi. Ekonomist, dünya devi bankaların bu oranı aşağı çektiğini daha düşük ölçekli bankalarda oranın %50’ye kadar ulabildiğine dikkat çekeren mümkün bir kaçışta SVB üzere birçok bankanın iflas edebileceği konusunda uyardı.

Robert Kiyosaki hususa farklı açıdan bakıyor

Zengin Bana Fakir Baba kitabıyla ünlenen muharrir Robert Kiyosaki, son krize farklı bir açıdan bakarak hastalıklı iktisada rağmen takipçilerine altın, gümüş ve Bitcoin yatırımı yapmayı öneriyor.

ABD Fed’in sıkıntı durumdaki ABD bankalarının mevduat sahipleri için ek fon sağlayacağını açıklamasına reaksiyon gösteren Kiyosaki, daha fazla para basılarak sakinlik öncesi devirde iktisada pompalanacağını argüman etti. Sınırsız ve karşılıksız para basılması konusunu tekrar gündeme getiren Kiyosaki, bu duruma tedbir olarak yatırımcıların arzı muhakkak olan altın, gümüş ve Bitcoin üzere varlıkları değerlendirmesi gerektiğini belirtti.

Yazar: Günay Caymaz

YORUMLAR YAZ