• YARIM ALTIN
  6.926,00
  % 0,34
 • AMERIKAN DOLARI
  31,2917
  % 0,17
 • € EURO
  33,8697
  % -0,02
 • £ POUND
  39,5602
  % -0,01
 • ¥ YUAN
  4,3498
  % 0,08
 • РУБ RUBLE
  0,3437
  % 0,67
 • BITCOIN/TL
  1920892,262
  % -0,26
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Launchpad Nedir? Ne İşe Fayda?

Launchpad Nedir? Ne İşe Fayda?

Launchpad, yatırımcılara erken kripto projelerine halka açıklanmadan evvel yatırım yapma fırsatı sağlayan bir bağış toplama platformudur. Platformun üzerindeki bir token satışı, dijital varlıkların daha adil dağıtılmasına imkan verir.

Launchpad Nedir?

Launchpad yeni madeni paralar, coinler ve blok zinciri yahut kripto projeleri başlatmak için merkezi olmayan bir değişim tabanlı (DEX) platformdur. Yatırımcılara, halka açık olarak listelenmeden evvel erken devir kripto projelerine yatırım yapma fırsatı sağlamasıyla öteki bağış toplama platformlarından farklıdır.

Bu durum ise yatırımcılar için güçlü bir kıymet teklifidir. Zira tokenleri daha ucuza satın almalarını sağlar, böylelikle fiyat daha sonra paha kazandığında yatırım getirilerini en üst seviyeye çıkarabilirler ve satabilirler.

Launchpad’ler hem yeni projelere hem de yatırımcılara yarar sağlayan kripto dünyasındaki ana kitle fonlaması modellerinden biri haline geldi. Bir yandan da yeni projelere gereksinim duydukları fonları ve teşhiri sunmaktadır. Tıpkı vakitte, yatırımcıların bir küme gelecek vaat eden kripto projesine ve erken kademedeki token satışlarına erişmesine yardımcı olmaktadır. Ek olarak, en güzel Launchpad’lerle bağlantılı inceleme süreci, yatırımcıları potansiyel kripto dolandırıcılarından ve dolandırıcılıklardan müdafaaya yardımcıdır.

Kriptoda Launchpad Ne İşe Fayda, Nasıl Çalışır?

Launchpad üzerindeki bir token satışı, tokenların genel olarak daha adil bir halde dağıtılmasını sağlayarak, nizamlı yatırımcıların erken kademedeki kripto projelerine yatırım yapmaları için blok zinciri tabanlı bir yaklaşım kullanır . Bunun nedeni, blok zincirinin, belirteç tahsisinin daha yakından izlenmesi yoluyla daha fazla şeffaflık sağlamasıdır. Öte yandan bu çeşit bir fırsat daha evvel sırf risk sermayedarları (VC’ler) ve öbür kurumsal yatırımcılar için mevcuttu.

Launchpad’ler ile, sıradan ferdi yatırımcılar bile gelecek vaat eden bir projeye halka açılmadan ve fiyatlar yükselmeden evvel düşük bir fiyata yatırım yapma fırsatına sahip olur. Token’ların bu daha adil dağıtımı, kripto projelerini olağanda balinaların hatalı olduğu ani fiyat bedel kaybından da korur.

Launchpad Avantajları

Launchpad’ler, hem projeler hem de yatırımcılar için çeşitli avantajlar sunar. Bu avantajlar şunları içerir:

Yeni başlayanlar için uygundur: IDO’lar büsbütün izinsizdir ve DEX’lerde belirteç listelemeleri için çok az yahut hiç fiyat gerektirmez. Rastgele bir grup, giriş ihtiyaçlarını geçtiği sürece projesini bir kripto fırlatma rampasına koyabilir.
Daha inançlıdır: Launchpad’ler, kullanıcı fonlarını tutmadıkları için güvenlik ihlallerine karşı savunmasız değildir. Bunun yerine, yatırımcılar varlıklarının tam nezaretindedir. Launchpad’ler, sırf cüzdan kontağının akabinde inançlı cüzdanlar aracılığıyla belirteçlere erişebilir.
Belirteçlerin anında alınmasını sağlar: İlgili belirteçler ticaret için neredeyse anında kullanılabilir ve bekleme müddeti gerektirmez.

Launchpad Projeleri

Merkezi borsalar tarafından organize edilen Launchpad’ler, her iki ekosistemin en düzgünlerini yani DeFi yetenekleri ile kullanıcı güvenliğini ve rahatlığını bir ortaya getirdikleri için tanınan bir seçenek haline geldi. Bunun nedeni, merkezi borsaların dolandırıcılıklara ve hilelere karşı korunmak için kapsamlı bir durum tespiti yapmasıdır. Ayrıyeten merkezi borsalar, kullanıcıların bu borsada bir hesapları olduğu sürece coin satın almaları, stake etmeleri ve takas etmeleri için tek duraklı bir platform sunar.

Merkezi borsalar tarafından desteklenen Launchpad’lere ek olarak merkeziyetsiz örnekler de mevcuttur:

1. Polkastarter

Polkastarter, belirteç havuzları ve müzayedeler için Polkadot (DOT) blok zincirine dayalı merkezi olmayan bir borsadır. Kapalı teklif müzayedeleri, Hollanda müzayedeleri ve ayrıyeten dinamik ve sabit oranlı takaslar üzere birçok tanıdık müzayede sistemiyle tasarlanmış bir Launchpad’dir. Ayrıyeten bünyesinde parola muhafazalı özel havuz, beyaz liste, akıllı kontrat belirteci takasları ve fiyat bildirimleri de içerir.

2. TrustSwap

TrustSwap, 2020’nin ortalarında Kanada’da kurulan öteki bir merkezi olmayan Launchpad protokolüdür. Akıllı mukaveleleri yaygınlaştırmaya ve hem DeFi’da hem de tüm kripto alanında “özelleştirilebilir işlemleri” güçlendirmeye çalışmaktadır. Platformun mahallî belirteci SWAP, yeni kuşak çok zincirli takaslar ve ödemeleri ve abonelikleri bölmeye ait öteki fonksiyonları sunar. Akıllı Takas özelliği, kullanıcıların daha fazla DeFi d’App’e erişmek için rastgele bir tokenı bir ERC-20 tokenına dönüştürmesini sağlar.

3. WeStarter

WeStarter, 2021’in başlarında kurulan HECO Ağı tabanlı zincirler ortası bir token birinci takas protokolüdür. Öne çıkan özelliklerinden biri, BSC, Ethereum ve HECO’ya dayalı birinci proje alışverişini desteklemesidir. Birden çok blok zincirini destekleyerek, birçok kripto projesi için Birinci Cüzdan Teklifi’nin (IWO) muhtaçlıklarını karşılayabilir. IWO, kripto cüzdan kullanıcılarının direkt yeni projenin kripto ön satışına katıldığı ve muhtemelen yüksek süreç suratlarının ve sıfır gaz fiyatının avantajlarından yararlandığı bir kitle fonlaması tekniğidir. WeStarter bugüne kadar toplamda 1 milyar doları aşan IWO hacmine sahip toplam 16 proje başlatmıştır.

4. BullPerks

BullPerks, şeffaflığı vurgulayan ve topluluğa özel bir yaklaşımı izleyen, merkezi olmayan bir VC ve çok zincirli Lauchpad’dir. Platform, kullanıcılarına tahsislerden adil bir hisse vermek için şeffaf bir 6 katmanlı sistem uygular. Kullanıcılar, platformun resmi BLP tokenlarını kilitleyerek yahut staking yaparak BullPerks’in kripto ön satışlarına katılabilir. Kilitlenen BLP tokenların sayısı, kullanıcının platformdaki katmanına karşılık gelir. Başlatma paneli, kripto projesinin fiyat performansına nazaran iki ayda bir token düzeyini ve sayısını gözden geçirir. Bu süreç, yeni kullanıcıların platforma katılmasına müsaade verirken, kullanıcıların katmanlar ortasında hareket etmesinin önündeki manileri azaltır.

5. Qube Launchpad

Qube Launchpad, d’App’ler için tasarlanmış bir kitlesel fonlama platformudur. Erken yatırımcıların beyaz listelere girmesini engelleyen kripto alanındaki kaliteli kripto Launchpad’lerin eksikliğini gidermeyi amaçlamaktadır. Beyaz liste, bir kripto ön satışına katılmasına müsaade verilen tanımlanmış yatırımcıların bir listesidir. Qube Launchpad, bu dezavantajı çözmek için kolaylaştırılmış giriş ve adil seçimler sunar.

YORUMLAR YAZ