• YARIM ALTIN
  4.024,00
  % 0,79
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1166
  % 0,14
 • € EURO
  20,7334
  % 0,51
 • £ POUND
  23,6300
  % 0,52
 • ¥ YUAN
  2,7815
  % 0,31
 • РУБ RUBLE
  0,2486
  % -0,32
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Meta, Merkeziyetsiz Bir Uygulama Çıkarmayı Planlıyor

Meta, Merkeziyetsiz Bir Uygulama Çıkarmayı Planlıyor

Mark Zuckerberg liderliğindeki Meta, merkeziyetsiz bir toplumsal uygulama üzerinde çalıştığını doğruladı.

Meta tarafından doğruluğu onaylanan projenin ne vakit yayınlanmayı planlandığına dair rastgele bir detay verilmedi. Meta sözcüsü mevzu ile ilgili yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Metin güncellemelerini paylaşmak için merkeziyetsiz bir toplumsal ağ üzerinde çalışıyoruz. İçerik oluşturucuların ve kamuya mal olmuş şahısların ilgi alanlarıyla ilgili güncellemeleri vaktinde paylaşabilecekleri farklı bir alan için bir fırsat olduğuna inanıyoruz.”

Merkeziyetsiz Uygulamanın Kod İsmi P92

MoneyControl tarafından bildirildiği üzere kod ismi P92 olan bu yeni uygulama, hala geliştirilme etabında. Aktarılan bilgilere nazaran uygulama, kullanıcıların Instagram bilgileri aracılığıyla giriş yapmalarına müsaade verecek.

Platformer tarafından yayınlanan bir raporda, projenin Instagram Lideri Adam Mosseri tarafından denetleneceği belirtildi. Rapora nazaran şirket, uygulama halka açılmadan evvel saklılıkla ilgili erken tasaları gidermek ismine hukuk departmanını devreye sokmuş durumda.

Meta’nın bu atılımı, Twitter ya da Mastodon uygulamalarına bir alternatif oluşturma uğraşı olarak görülüyor. Mastodon, Elon Musk’ın Twitter’ı devralmasının akabinde popülerlik kazanmıştı. Merkezi olmayan ağ, ActivityPub protokolünü destekleyen Fediverse’ün bir modülüdür. MoneyControl’e nazaran Meta’nın yeni uygulaması da ActivityPub’ı destekleyerek Mastodon üzere başka örneklerle temas kurmayı kolaylaştırmayı planlıyor.

Tumblr, Flipboard ve Flickr dahil olmak üzere ActivityPub takviyesini uygulayan pek çok öteki araç bulunuyor. Lakin ademi merkeziyetçilik bu protokolle hudutlu değil. Jack Dorsey’in çıkardığı Bluesky, IOS uygulamasını geçen hafta beta olarak başlattı.

Rakip platformların oluşturulmasıyla ilgili yorumda bulunan eski Twitter mühendisi Blaine Cook şu sözleri kullandı: “Protokol çeşitliliğinin kıymetli olduğunu düşünüyorum, tıpkı protokollerin üzerine inşa edilen uygulamaların çeşitliliği üzere. Bununla birlikte, ActivityPub ve Bluesky ortasında birlikte çalışabilirliğin güç olmayacağına inanıyorum. Örneğin Twitter ve Facebook vakit çizelgeleri ortasında birlikte çalışabilirliği engelleyen tek şey, bu şirketlerin muhafazacı siyasetleri olmuştur.”

YORUMLAR YAZ