• YARIM ALTIN
  6.323,00
  % 0,03
 • AMERIKAN DOLARI
  28,9215
  % 0,03
 • € EURO
  31,2622
  % 0,36
 • £ POUND
  36,4208
  % 0,26
 • ¥ YUAN
  4,0454
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3134
  % 0,56
 • BITCOIN/TL
  1259402,246
  % -0,91
 • BIST 100
  7.978,82
  % 1,58

Reuters: Akranları faiz yarışını yakaladıkça doların tacı kayacak

Reuters: Akranları faiz yarışını yakaladıkça doların tacı kayacak

Reuters anketine nazaran ABD doları, bu yıl emsalleriyle olan faiz oranı farkının genişlemeyi durdurması ve akabinde para ünitesini savunmaya sokmasıyla bu yıl birçok büyük para ünitesine karşı zayıflayacak.

Yıla zayıf bir yerde başlamasına karşın, dolar Şubat ayında keskin bir halde geri döndü ve ABD Merkez Bankası’nın daha evvel düşünülenden daha yüksek faiz artışı yapacağı beklentileriyle ay boyunca yaklaşık %3 paha kazandı.

Bununla birlikte, Mart ayında iki bölgesel ABD bankasının batışı, Fed’i bu beklentileri yumuşatmaya zorladı. Dolar kuru geri çekildi ve evvelki ayın yararlarının neredeyse tamamını geri verdi. Artık bu eğilimin yakın-orta vadede devam etmesi olası.

Bankalarla ilgili piyasa kaosuna ait kaygılar azalırken, şahin faiz oranı beklentileri geri dönmedi, bu da süratli bir faiz artışı dalgasının yakında sona erebileceğini ve bununla birlikte tarihi bir dolar boğa koşusunun sonunun başlangıcını gösteriyor.

31 Mart-4 Nisan’da 90 döviz stratejisti ile yapılan ankette medyan kestirimler, doların bir yıl içinde tüm büyük para ünitelerine yer kaybetmesinin beklendiğini gösterdi.

Faiz oranlarının döviz hareketlerinde oynadığı büyük rolü vurgulayan analistlerin çoğunluğu, 56 şahıstan 32’si, kur farklarının önümüzdeki ay boyunca doları en çok yönlendirecek faktör olacağını söyledi.

MUFG döviz ekonomisti Lee Hardman “Dolar için beklentimiz, önümüzdeki üç ila altı ay içinde daha fazla zayıflık beklemeye devam etmemizdir. Sanırım son gelişmeler, ABD bölgesel bankalarına olan inanç kaybı oldu ve bu da dolar için aşağı taraflı riskleri artırdı, “diyor.

“Fed, ileriye dönük büyüme için bu aşağı istikametli risklerin çok farkında olacak. Bu nedenle, ABD faiz piyasalarında gerçekleşen güvercin yine fiyatlandırmaya katılıyoruz. Fed’in faiz artış döngüsünün sonuna yaklaştığını düşünüyoruz.”

Fed faizi vadeli süreçleri, enflasyonun hala Fed’in amacının iki katının üzerinde seyretmesine karşın, piyasaların Eylül ayı başlarında gelecek bir faiz indiriminde fiyatlandığını gösterdi.

Doların beklenen geri çekilmesiyle birlikte, Avrupa tek para ünitesi, avro öne çıkıyor.

Bu yıl %2,5 artışla, avronun önümüzdeki bir ila üç ay içinde mevcut 1,09 dolar civarında süreç görmesi ve akabinde 12 ay içinde 1,12 dolar civarına %2’lik daha güçlenmesi bekleniyor.

Mart ayında %2,5’ten fazla paha kazanmasına karşın, Japon yeni yıl boyunca hala %0,6 paha kaybetti. 2022’de tekrar faiz farklarında 32 yılın en düşük düzeylerine ulaşan inançlı liman para ünitesinin, bu kaybı kestirim ufku üzerinde telafi etmesi bekleniyor.

Medyan görünüm, yenin 12 ay içinde 125.00 / dolar civarında süreç görmek için yaklaşık %6,0 paha kazanacağını gösterdi.

Doların zayıflığı birden fazla para ünitesi için, bilhassa de buradan mütevazı çıkarlar kaydetmesi beklenen gelişmekte olan piyasa para üniteleri için güzel bir değişiklik olsa da, mevcut düzeylerden öngörülen üst taraflı hudutlu kaldı.

Doların yıllardır analist beklentilerine karşı meydan okurcasına güçlü kalmasıyla, kimileri dünyanın rezerv para ünitesinin süratle zayıflaması davetinde bulunmak konusunda isteksizdi. Hakikaten de, ankete katılan en önemli para ünitelerinin neredeyse tamamı için 12 aylık medyan görünüm, Mart anketiyle birebirdi.

RBC Capital Markets’in FX stratejisi lideri Adam Cole, “Dolar için fikir birliğinden daha iyimseriz” dedi ve konumunu son iki yıldaki direkt yükselişten daha nüanslı bir pozisyona geçmek olarak nitelendirdi.

“Genel önyargımız, büyük dolar kayıpları için fikir birliğinin tekrar yanlış olacağı yönünde” dedi ve Fed’in piyasanın fiyatladığı dik faiz indirimlerini sağlayacağına inanmadığını, erken faiz indirimi için beklenenden sert bir ekonomik sakinlik gerektiğini söyledi.

Reuters

YORUMLAR YAZ