• YARIM ALTIN
  4.035,00
  % 0,15
 • AMERIKAN DOLARI
  19,1906
  % 0,04
 • € EURO
  20,8128
  % -0,70
 • £ POUND
  23,7803
  % -0,42
 • ¥ YUAN
  2,7919
  % 0,11
 • РУБ RUBLE
  0,2465
  % -0,93
 • /TL
  %
 • BIST 100
  %

Signature Bank Nedir, Neden İflas Etti?

Signature Bank Nedir, Neden İflas Etti?

Signature Bank, New York merkezli tam hizmet veren bir bankadır. Şimdiden “Amerika’da batan banka” olarak anılan Signature Bank iflası ile Washington Mutual ve Silicon Valley Bank’in akabinde ABD tarihinde batan en büyük üçüncü banka olmuş oldu.

Signature Bank Nedir?

Signature Bank New York, Connecticut, California, Nevada ve Kuzey Carolina’da 40 özel müşteri ofisi bulunan New York merkezli tam hizmet veren bir ticari bankadır. Signature Bank’ın özel finans yan kuruluşu Signature Financial LLC, ekipman finansmanı ve kiralama hizmeti vermektedir. Büsbütün sahip olunan bir yan kuruluş olan Signature Securities Group Corporation, yatırım, komisyonculuk, varlık idaresi ve sigorta eserleri ve hizmetleri sunan lisanslı bir komisyoncu-satıcı ve yatırım danışmanıdır. 2022 sonunda bankanın toplam varlıkları 110,4 milyar dolar ve mevduatı 82,6 milyar dolar; 2021 itibariyle 65,25 milyar dolarlık kredisi vardı.

Signature Bank, HSBC tarafından satın alınmasının akabinde, Republic National Bank of New York’un eski yöneticileri ve çalışanları tarafından 2001 yılında kuruldu . Ferdî bir münasebet modeline sahip güçlü müşterilere odaklandı ve tarihinin büyük bir kısmında sadece New York City bölgesinde ofisleri sürdürdü. 2010’ların sonlarında coğrafik olarak ve hizmetler açısından genişlemeye başladı, fakat en çok 2018’de kendisini kripto para ünitesi sanayisine açma kararıyla dikkat çekti. 2021 itibariyle, kripto para ünitesi işletmeleri, mevduatlarının yüzde 30’unu temsil ediyordu.

New York eyaletindeki banka yetkilileri, Silicon Valley Bank’ın iflas etmesinden iki gün sonra, 12 Mart 2023’te bankayı kapattı . ABD tarihindeki en büyük üçüncü banka iflası olmuş oldu.

Signature Bank Neden İflas Etti?

Signature Bank “sistemik risk” sebebiyle iflas etti. New York Finansal Hizmetler Departmanından (DFS) yapılan açıklamada, ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyuruldu.

Signature Bank’ın, 31 Aralık 2022 prestijiyle yaklaşık 110,4 milyar dolarlık varlığı ve yaklaşık 88,6 milyar dolarlık mevduatı bulunduğu kaydedilen açıklamada, bankanın FDIC sigortalı olduğu bildirildi.

Kripto para ünitesi, 2018’de kesimden müşteri kabul etmeye karar verdikten sonra bankanın son yıllarında faaliyetlerinin odak noktası haline geldi. 2021’de mevduatlarının yüzde 16’sından fazlası bölümden geldi, Şubat 2023’e kadar yüzde 30 ve ayrıyeten Circle tarafından yönetilen USDC’den yedek paralar tuttu. Kripto para yatırımcıları, bir yıldan biraz daha uzun bir mühlet içinde bankanın payını 75 dolardan 375 dolara yükseltirken, bu strateji riskli oldu ve bankaya, bir etiket kurucusu DePaolo’nun atmaya çalıştığı bir “kripto bankası” imajı verdi. Dengeli bir biçimde artan mevduatlardan sonra, kripto müşterileri ve New York özel bankacılık müşterileri ortasında eşit olarak bölünmüş bankadan mevduat çıkışları yaşamaya başladı. Birtakım yatırımcılar özel olarak likiditeyle ilgili kaygılarını lisana getirdiler. Buna karşılık banka daldaki iştirakini azalttı. 20 Şubat 2023’te, bankanın yaklaşık 22 yıllık tarihindeki tek CEO’su olan DePaolo, 1 Mart’tan itibaren geçerli olmak üzere – kripto para ünitesi balonunun çökmesinden bağımsız olarak – kıdemli danışman olmak için ayrıldığını duyurdu.

12 Mart 2023 Pazar günü, sistemik riski münasebet göstererek Signature Bank, New York Eyaleti Mali Hizmetler Departmanı tarafından kapatıldı. Kapanış, Silicon Valley Bank’ın çöküşünden ve kripto para ünitesi sanayisinin öbür büyük bankası olan Silvergate Bank’ın başarısızlığından günler sonra geldi. Aralık 2022 itibariyle , banka mevduatlarındaki 89 milyar doların yüzde 90’ı FDIC tarafından sigortasızdı. Signature Bank pay senedi ve tahvillerinin sahipleri kayıplarla karşı karşıya kalma etabına geldi. Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ve Washington Mutual’ın 2008’de kapanmasının akabinde Signature Bank, ABD tarihindeki üçüncü en büyük banka batışı olmuş oldu.

YORUMLAR YAZ