• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2186536,596
  % -1,74
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Teknolojide İhtilal Yaratacak Altı Blockchain Avantajı

Teknolojide İhtilal Yaratacak Altı Blockchain Avantajı

Son aylarda blockchain hakkında çok şey görüyoruz. Bitcoin’in erken başarısı süratle öbür klâsik kurumsal uygulamalara yayıldı.

Finans şirketleri için bariz avantajlarının ötesinde, blockchain başlangıç etaplarını geçmiştir ve artık yaygın kurumsal kullanıma hazırdır.

Blok zinciri başlangıçta en yaygın olarak sanal para ünitesi için kullanılmasına karşın, her büyük sanayinin artan popülaritesine bağlanıyor. Spotify, yaratıcıları ve dağıtım mutabakatlarını pazardaki müzik bolluğuyla ilişkilendirmek için merkezi olmayan sistemlerde teknik tahliller sağlamak üzere blockchain işletmesi Mediachain Labs’ı satın aldı.

Warranteer, blockchain teknolojisinin ne kadar yaygın kullanıldığının bir öbür göstergesi olarak hizmet ediyor. Müşteriler, sipariş ettikleri eserlerle ilgili detayları almak ve bir sorun olması durumunda müşteri dayanağıyla çabucak irtibata geçmek için bu blockchain yazılımını kullanabilir.

Fizibilitesini oluşturmak için, blockchain yararları katiyen hür kaldı ve işletmeler genelinde klâsik kurumsal operasyonlara sızdı.

Blockchain’in Çalışma Formülü

Nasıl performans gösterdiğini ve blok zincir avantajlarının ana kaynağı olduğunu açıklamak için blok zincirinin en tesirli platformlarının örneği olarak Bitcoin’i kullanalım. Başka tüm para üniteleri üzere, bitcoin de bir elektronik para biçimidir. Blockchain, her bireyin gözaltında tuttuğu bitcoin sayısına ayak uydurmak için bir defter teknolojisi yahut tüm süreçleri tutan ve tahlil eden bir evrak kullanır.

Bu bizi blockchain’in ayırt edici özelliği olan dağıtılmış bir sistem olduğu gerçeğine getiriyor. Veritabanı evrakı, merkezi bir sunucuda barındırılmaz. Kayıt veritabanı tüm dünyaya dağıtılır ve tamamı data depolama ve hesaplama sırasında kullanılan şahsî bilgisayarlarda saklanır.

X, Y 7 bitcoin göndermeyi planladığında, X’in bitcoin süreçlerinin 7 düşürülmesi ve Y’nin 7 artırılması gerektiğini belirten bir yayın iletisi tüm işlemcilere (kişisel bilgisayarlara) gönderilecektir. Her sunucu artık bu bilgiyi alacak ve X ve Y için bitcoin varlıklarının kaydını değiştirecek.

Blockchain, rastgele bir bireye yahut kuruluşa güvenmenizi talep etmez ve herkesin birbirinin faaliyetlerini görmesine müsaade verir. İstikrar ve güvenilirliği sağlamak için, bunun yerine blok zincirinin yararlarını artıran eşsiz aritmetik süreçler ve şifreleme kullanılır.

Her cüzdan, sırf bir sefer kullanılmak üzere farklı bir irtibatlı anahtar çifti, bir genel imza ve bir kriptografik imzadan yararlanan bir kimlik doğrulama şeması kullanılarak korunur.

Blockchain Faydaları

Verileri Koruma

Tüm kriterlere nazaran, blockchain, başka tüm kayıt tutma tekniklerine kıyasla daha emniyetli görünüyor. Sadece bir blockchain kanalının oy birliği, dağıtılmış süreç kaydını değiştirebilir ve/veya düzenleyebilir. Bir doküman sırf, düğümlerin büyük çoğunluğu yahut tümü onaylarsa değiştirilir.

Ödeme de korunur ve yetki verildiğinde ön ödemeye bağlanır. Bu nedenle, bir evrak tek bir taraf yahut kişi tarafından değiştirilemez. Merkezi olmayan yapısı nedeniyle, hiç kimse evrakları değiştirmek için tam bir özerkliğe sahip değildir.

İşletmeler, tıbbi kayıtlar, bankacılık ve sigorta dahil olmak üzere sınıflandırılmış bilgileri müdafaanın gerekli olduğu rastgele bir bölümde titiz şifreleme uygulamak için kullanılabilir.

İzleme

Sofistike tedarik zinciri operasyonlarında tedarikçilerine kadar her şeyi izlemek karmaşıktır. Bununla birlikte, blockchain ile, öğelerin değiş tokuşu izlenir ve size kesin bir objenin nereden satın alındığını keşfetmeniz için bağımsız bir kontrol izi verir.

Bu derecedeki eser menşei, tüketicilerin eserin meşruiyetini onaylamasına ve aldatmadan kaçınmasına müsaade verebilir.

Açıklık

İşlem geçmişlerine artık her zamankinden daha erişilebilir olması, en kıymetli blockchain avantajıdır. Ağdaki her bağlı düğüm, makul bir dağıtılmış veritabanı biçimini temsil ettiği için talimatların bir kopyasına sahiptir.

Herkes bir blockchain bilgi tabanındaki bilgileri çarçabuk inceleyebilir. İlişkinin her üyesi, hesap bilgilerinin değiştirilmesi durumunda değişikliği ve düzeltilmiş kaydı görebilir. Bu nedenle, herkesin para ünitesi dönüştürmeyle ilgili tüm datalara erişimi var üzere görünüyor.

Artan Etkinlik

Üçüncü şahısların müdahale etmesini gerektirdiklerinden ve insan yanılgılarına karşı savunmasız olduklarından, klâsik kağıt tabanlı prosedürleri kullanarak bir süreci gerçekleştirmek çok fazla güç gerektirir. Blockchain, bu modası geçmiş süreçleri hızlandırmaya ve kısıtlamaya, yanılgıya yatkınlığı ortadan kaldırmaya ve ticaretin üretkenliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Ek olarak, her bireyin parmaklarının ucunda tıpkı bilgiler olduğunda inanç oluşturmak daha kolaydır. Muahedeler, aracılara muhtaçlık duymadan kolay ve kolay hale getirilebilir.

Uygun Maliyetli

Blok zincirinin yararlarından biri, ortacılar ve dış paydaşlar ihtiyacını ortadan kaldırdığı için işletmeler için maliyeti kıymetli ölçüde düşürmesidir. Ticari ortağa inanç duyabileceğiniz için, diğer rastgele bir kişinin kontratları ve zaman kurallarını oluşturmasına gerek duymazsınız. Herkesin kaydın tek, değiştirilemez bir baskısını incelemesine müsaade verilerek, talimat ve değişiklikler için harcanan maliyet ve vakit da ortadan kaldırılır.

Denetim Kolaylığı

Bahsi geçen beyanın izlenmesi ve raporlanması ise bir öteki tarafıdır. Defterde ömrü boyunca belgelenen her sürecin bir sonucu olarak, mülkiyetinizin geçerliliğini zati görüntüleyebilir ve denetim edebilirsiniz.

Son Sözler

Blockchain, şu anda bulunduğu düzeye ulaşmak için birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kaldı. Önünde hala birçok mani var, lakin erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı, küçük işletmelerin gücünü kullanmasını mümkün kıldı.

Bazı tüketiciler bu mevzuda hakikaten kuşkulu olsalar da, kripto para üniteleri konusunda da şüpheliydiler. Akabinde, Crypto profit üzere dijital değişim platformları, kolay alım satım sağlayarak ve yeni ve alım satım yapanlar için simülasyonun çalışmasına müsaade vererek bu kuşkunun ortadan kaldırılmasına yardımcı oldu.

YORUMLAR YAZ