• YARIM ALTIN
  7.079,00
  % 2,54
 • AMERIKAN DOLARI
  31,3677
  % 0,42
 • € EURO
  34,0595
  % 0,51
 • £ POUND
  39,7661
  % 0,47
 • ¥ YUAN
  4,3595
  % 0,30
 • РУБ RUBLE
  0,3430
  % 0,43
 • BITCOIN/TL
  1943012,297
  % -0,35
 • BIST 100
  7.962,34
  % 3,14

Türkiye’de kripto sanayisi geliştirme, izleme ve raporlama derneği kuruldu

Türkiye’de kripto sanayisi geliştirme, izleme ve raporlama derneği kuruldu

Türkiye’de ülkenin kripto bölümünü izlemek ve geliştirmeye yardımcı olmak hedefiyle yeni bir tertip kuruldu. Birinci misyonu birtakım kripto para borsalarındaki son sıkıntıları ele almak ve bir bütün olarak bölüme olan itimadı artırmak olacak. Türkiye’deki Kripto Birliği, kripto tüccarlarını mağdur eden borsaları engelleme kelamı verdi.

Kripto alanındaki meselelerle ilgilenecek yeni kuruluş, şeffaflığı artırmayı hedefliyor

Yeni kurulan kuruluşun üst seviye yöneticisinin haber ajansı AA muhabirine yaptığı açıklamada, kripto kesiminin gelişimi için şeffaflığın çok değerli olduğunu, bu nedenle gayretlerini öncelikle kripto borsalarıyla ilgili problemleri çözmeye ve kesime olan inancı artırmaya odaklayacaklarını söyledi.

Kripto Sanayisi Geliştirme, İzleme ve Raporlama Derneği lideri Emrah İnanç‘a nazaran Türkiye’de kripto para ticareti yapan bireylerin 2022 itibariyle 8 milyonun üzerinde olduğu kestirim ediliyor. Ülkenin kripto yatırımları açısından dünyanın birinci beşinde olduğu belirtildi.

Dernek Lideri Emrah İnanç, Uzak Doğu’dan bir dizi borsanın Türk müşterileri çekmeye çalıştığına dikkat çekerek bu çerçevede, kuralların ve düzenleyici otoritenin yokluğunun “uygunsuz sonuçlara” yol açtığını kaydetti ve kamu kesimiyle bağlardaki kimi zorlukları kabul etti:

Başkan İnanç, Türkiye’de kripto alanında hukuka alışılmamış süreçlerle mağduriyete sebep olan platformlarla ilgili ikazda bulundu

Derneğin tespit ettiği eksiklikleri, ilgili tüm kurumlarla periyodik ve şeffaf bir halde paylaşmaya hazır olduğunu da belirten lider İnanç, ayrıyeten kripto tüccarlarını da offshore takas platformları ile ilgili süreçler konusunda uyardı. Hususla ilgili şu cümleleri sıraladı:

Ayrıca hem bireyleri hem de kuruluşları istek, teklif ve şikayetlerini kümenin web sitesinde paylaşılan bir formu doldurarak kümeye iletmeye çağırdı.

Yüksek enflasyon ortasında artan kripto para ünitelerinin popülaritesi ile Türkiye, son birkaç yılda kripto borsaları için cazip bir pazar haline geldi. Türk kripto tüccarları, geçtiğimiz yılın Kasım ayının ortasında iflas müracaatında bulunan FTX’inki de dahil olmak üzere daldaki birtakım başarısızlıklardan da etkilendi. Türkiye’nin mali gözlemcisi, bir Türk platformuna sahip olduğu için büyük borsanın çökmesine ait bir soruşturma başlattı.

Kurucuları ve üst seviye yöneticileri kuşkulu bir çıkış dolandırıcılığının kesimi olarak dolandırıcılık ve kara para aklamakla suçlanan Thodex gibi birkaç mahallî borsa da kapandı. Kripto para alım satım yapılan bir web sitesi olan Vebitcoin de ülkenin merkez bankasının kripto ödemelerini yasaklaması ve Coinzo‘nun da kapanmasının akabinde faaliyetlerine son vermişti, mağdurları için ise gerekli araştırmalar sürüyor.

Bu makale birinci olarak Paranfil üzerinde yayımlanmıştır.

YORUMLAR YAZ