• YARIM ALTIN
  8.266,00
  % -0,96
 • AMERIKAN DOLARI
  32,3607
  % 0,17
 • € EURO
  34,4602
  % -0,71
 • £ POUND
  40,3340
  % -0,67
 • ¥ YUAN
  4,4720
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,3464
  % -0,16
 • BITCOIN/TL
  2075307,542
  % -4,84
 • BIST 100
  9.814,19
  % 0,59

Dolar, merkez bankası kararları öncesinde 1 haftanın doruğunu gördü

Dolar, merkez bankası kararları öncesinde 1 haftanın doruğunu gördü

Investing.com – Dolar, önümüzdeki birkaç gün içinde yapılacak birtakım büyük merkez bankası toplantıları öncesinde dünya genelinde piyasaların risk iştahını azaltmasıyla, Salı günü Avrupa’daki erken süreçlerde bir haftanın en yüksek düzeyine ulaştı.

Dolar endeksi 102,06 düzeyindeydi ve daha evvel 102,19’a ulaşmıştı.

Piyasalar yıla optimist bir başlangıç yaparak doları düşürdü ve yatırımcıların, dünya genelindeki yüksek enflasyon oranlarına bakarak bu yılın ilerleyen devirlerinde muhtemel faiz indirimlerine odaklanmaları nedeni ile yüksek getirili tahvilleri yükseltti. Lakin bilhassa zayıf Avrupa bilgilerinin yumuşak iniş ve siyaset döngüsünde erken bir dönüş anlatısına meydan okumasıyla, bu dürtü son 24 saat içinde yok oldu.

Almanya’nın perakende satışları Aralık ayında beklenenden epeyce zayıftı: Gerçek olarak aylık %-5,3 düşüş göstererek Avrupa’nın en büyük iktisadının, son çeyrekte GSYİH oranında yaşanan %0,2’lik düşüşün münasebetlerinden birine işaret etmiş oldu. Fransız tüketici harcamaları da aylık %1,3 düşüş yaşayarak Avrupa’daki tüketiciler üzerindeki baskıların boyutunu ortaya koydu fakat Fransız ekonomisi, genel olarak çeyrek devirde %0,1’lik bir çıkar elde etti.

Bununla birlikte euro büyük ölçüde hareketsiz kaldı ve %0,1’den az kıymet kaybederek 1,0840 dolara geriledi.

Çarşamba günü Euro Bölgesi, Aralık ayı TÜFE bilgilerini yayımladı fakat Pantheon Macroeconomics’ten Claus Vistesen, Almanya’nın teknik problemler nedeniyle kendi sayılarını paylaşmayı geciktirmesinden ötürü sayılara, “temkinli yaklaşılması gerektiği” konusunda uyardı. Fransa’nın tüketici fiyatları beklenenden daha az arttı ve Pazartesi günü İspanya ve Belçika’nın enflasyon bilgilerinin, Euro Bölgesi genelinde bir dizi üst istikametli sürpriz korkusunu tetiklemesinin akabinde bir nebze rahatlama sağladı.

Öte yandan Memleketler arası Para Fonunun (IMF), İngiltere’nin bu yıl G7 ekonomileri ortasında daralan tek ülke olacağı ikazında bulunmasının akabinde sterlin düşüşe geçti. İngiltere’nin kredi verileri ise İngiltere Merkez Bankası tarafından TSİ 12.30’da açıklanacak.

Bu ortada IMF’nin kış güncellemesi iyimserdi. Çin iktisadının tekrar açılmasını hesaba katan fon, büyüme varsayımlarını bir yıl içinde birinci sefer yükseltti.

Çin’in resmi bileşik satın alma yöneticileri endeksinin, son yedi ayın en yüksek düzeyi olan 52,9’a ulaşarak büyüme bölgesine geri dönmesiyle, yine açılma takviyesi kanıtlanmış oldu. Hem imalat hem de hizmet alt endeksleri, tipik olarak büyümeye işaret eden 50 eşiğinin üzerine çıktı.

Offshore yuan, dolar karşısında 6,7581 düzeyinde değişmedi.

Yazar: Geoffrey Smith

YORUMLAR YAZ